Companiile de mărime medie se așteaptă la creștere anul acesta

12.06.2017
Companiile de mărime medie se așteaptă la creștere anul acesta

Majoritatea companiilor cu venituri anuale între 1 și 3 miliarde de dolari se așteaptă ca în anii următori să aducă o creștere a cifrelor de afaceri, spune studiul EY Growth Barometer, care a vizat 2.340 de manageri ai unor afaceri din 30 de țări.

Potrivit raportului, 34% dintre aceste companii și-au propus o creștere de între 6 și 10 % anul acesta, cel puțin dublu față media produsului intern brut global calculat de Banca Mondială. În același timp, 14% dintre entitățile economice și-au propus țintă de creștere de peste 16%.

Esențială pentru creșterea cifrelor de afaceri este atragerea de oameni potriviți în companii, iar din acest punct de vedere 93% dintre manageri își pun speranțele în tehnologie pentru a face alegerile corecte în ceea ce privește personalul. Se plănuiesc creșteri a numărului de angajați în aproape o treime din companiile participante la studiu.

Creșterea cifrei de afaceri a companiilor se va reflecta și în salariile celor care lucrează, aproape un sfert dintre cei care au perspective mari de creștere anul acesta plănuind o mărire a veniturilor cu peste 26%.

În cazul României, spune Horațiu Pîrvulescu, Growth Markets Leader la EY România, țara noastră „se înscrie în cadrul tendinţei globale,” în ciuda mai multor obstacole, ca „competiţia din ce în ce mai acerbă pentru resurse umane de calitate și volatilitatea mediului legislativ

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Workforce planning