Companiile încă preferă email-ul pentru comunicare internă

23.06.2017
Companiile încă preferă email-ul pentru comunicare internă

Deși există o multitudine de aplicații, atât pentru mobil cât și pentru computerele de birou, care permit o comunicare rapidă și eficientă, majoritatea companiilor încă preferă să folosească email-ul pentru comunicarea internă.

Un studiu al Public Relations Society of America (PRSA) în parteneriat cu APPrise Mobile arată faptul că nu mai puțin de 95 % dintre companii încă mai folosesc această modalitate de comunicare. În mod ciudat însă, doar 69 % dintre aceste organizații consideră că email-ul este o modalitate eficientă de comunicare.

Motivul pentru care se întâmplă acest lucru este faptul că oamenii s-au obișnuit cu această tehnologie de-a lungul timpului și le este greu să o schimbe, în ciuda faptului că email-ul este clasat pe ultimele locuri în ceea ce privește rapiditatea și siguranța transmiterii informației.

Tendința de a adopta noile modalități de comunicare, de genul aplicațiilor de instant messenger abia începe să se facă simțită, deși tehnologia este prezentă pe piață de mulți ani și în ciuda faptului că, potrivit unor studii de specialitate, aceasta este cu 11 procente mai eficientă în comunicarea cu angajații sau clienții.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Echilibru Evaluează compania

Daniel Pătrașcu