Comunicarea prin SMS, preferată de candidați

15.05.2017
Comunicarea prin SMS, preferată de candidați

Rapiditatea cu care o informație ajunge la cel vizat prin intermediul SMS-ului (sau al oricărui alt tip de mesaj scris) poate reprezenta o oportunitate pentru recrutori de a atrage tinerii talentați în cadrul companiilor, spune un studiu al companiei de recrutare Yello.

Studiul efectuat pe 1.400 de absolvenți cu vârste cuprinse între 18 și 30 de ani arată faptul că tinerii, sau generația Y, preferă modalitățile moderne de comunicare cu posibilii angajatori. Aceste modalități implică, de exemplu, trimiterea de anunțuri de angajare prin SMS, sau prezența virtuală la un nterviu cu ajutorul telefoanelor mobile.

Potrivit studiului, citat de Fast Company, comunicarea post interviu cu angajatorul este foarte importantă pentru tineri. 86 % dintre cei intervievaţi s-au declarat mulţumiţi de faptul că angajatorul a comunicat cu ei prin SMS în perioada imediat următoare interviului, în timp ce trei din patru candidaţi au fost încântaţi de folosirea video conferinţelor ca metode de interviu.

Fiind tot timpul conectaţi, membrii generaţiei Y se aşteaptă ca răspunsul din partea angajatorului să vină repede, altfel se reorientează către alte job-uri. 74% dintre cei chestionaţi spun că au refuzat ofertele de angajare care au venit mult după interviul iniţial.

Echilibru Găsește-ți job