Concedierea, o tragedie mai mare decât pierderea partenerului

04.05.2017
Concedierea, o tragedie mai mare decât pierderea partenerului

Pierderea locului de muncă se dovedește a fi un eveniment mult mai nefericit decât alte întâmplări triste din viața unui om, cum ar fi pierderea partenerului de viață prin despărțire sau deces. Cel puțin așa arată datele a peste 4.000 de lucrări pe acest subiect efectuate, printre alții, de universitatea East Anglia sau de centrul britanic What Works.

Datele studiilor, citate de Bloomberg, arată că timpul necesar unei persoane pentru a-si reveni după experiența concedieri îl depășește pe cel care urmează pierderii persoanei iubite. Mai exact, un om are nevoie de peste patru ani pentru a se remonta după pierderea locului de muncă, dar doar de doi pentru a trece peste singurătate.

Acest lucru se datorează faptului ca pierderea serviciului este însoțită de o scădere abruptă a gradului de mulțumire al persoanei respective cu privire la viața proprie, scăderea încrederii in sine si degradarea speranței in viitor.

„A avea un rost in viață in societatea noastră înseamnă a munci, a contribui, a avea un statut”, spune conform sursei Turcia Curmi de la What Works.

Timpul mare de revenire poate fi evitat însă dacă persoana respectivă își găsește rapid un alt loc de muncă, de preferat pe o poziție mai înaltă și pe un salariu mai mare.

Echilibru