Creștere economică pentru următoarele trei luni

05.05.2017
Creștere economică pentru următoarele trei luni

Sursa foto: Amirniroumand.org

Institutul Național de Statistică (INS) prevede pentru următoarele trei luni ale anului o creștere solidă a activității in toate domeniile  economice, lucru care va duce, spun datele oferite, și la creșterea numărului de angajați în anumite sectoare.

Cel mai bun sector al economiei în următoarele luni se va dovedi a fi cel al construcțiilor. Creșterii in volum a producției de circa 38% îi vor corespunde un număr de angajați cu 16% mai mare decât cel prezent. Prețurile pentru lucrările de construcție vor crește cu aproximativ 10 % in perioada următoare.

Industria prelucrătoare va înregistra o creștere de 16%. Datorită anotimpului, cea mai mare creștere in acest sector se va observa în industria producătoare de băuturi, unde volumul producție va sări cu 62 de procente.

Cifra de afaceri pentru sectorul de servicii va creste cu 17%, o creștere care însă nu va atrage după sine și un număr mai mare de angajați. Nu se așteaptă creșteri nici în ceea ce privește prețul serviciilor în perioada următoare.

Creștere se va înregistra si in domeniul comerțului cu amănuntul, o creștere sănătoasă chiar. Cu 34% se va mări activitatea economică, iar volumul comenzilor va urca cu 27%. Aceasta creștere va atrage însă un număr mic de angajați, doar cu 5 % preconizându-se mărirea  de personal in acest domeniu.

Fara categorie