Cum iti motivezi eficient muncitorii care au salarii mici?

23.08.2016
Cum iti motivezi eficient muncitorii care au salarii mici?

Intrebarea care apare din ce in ce mai des in mintile angajatorilor, care nu au doar provocarea de a gasi cele mai eficiente beneficii extra-salariale, dar si pe aceea de a le plia pe profilul angajatilor. Asta pentru ca dorintele oamenilor sunt diferite. De exemplu, in timp ce angajatii din birouri isi doresc oportunitati de relaxare, angajatii din productie isi doresc sprijin pentru copii si gospodarie.

Astfel, angajatii din productie, zona in care salariile nu depasesc cu mult salariul minim pe economie, aloca cei mai multi bani din salariul pe care il castiga pentru ingrijirea gospodariei si pentru cresterea copiilor. Iar angajatorii pot sa ii sustina financiar in aceste doua arii, motivandu-i si retinandu-i astfel mai mult timp in companie.

"Angajatii din productie isi cheltuie banii, in general, pe cheltuieli gospodaresti, insa cea mai mare parte din bani merg pentru copii. Iar cheltuielile pentru copii incep de la rechizite si meditatii si ajung pana la plata chiriei, atunci cand merg la facultate, in alte orase. Compania, daca vrea sa ii ajute, sa ii motiveze, sa le creasca productivitatea si sa ii retina cat mai mult la locul de munca, trebuie sa ii ajute cu sprijin financiar pentru a-si acoperi aceste cheltuieli cu copiii. Si o poate face prin cadouri, burse sau alte forme de sprijin", a explicat Oana Botolan Datki, managerul companiei de recrutare si selectie Consulteam.

Cum aceasta categorie nu cheltuie foarte mult cu hrana, avand, de multe ori, gradini si animale de curte, muncitorii au nevoie de sprijin din partea companiei si cand vine vorba despre renovarea si amenjarea locuintei.

"Ajutoarele pentru casa sunt, de asemenea, binevenite, fie ca sunt in bani, fie ca sunt vouchere sau reduceri la magazinele de profil", a precizat Datki.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Echilibru Human behavior Employee experience Motivație și vocație