Cum poți afla dacă un robot îți va fura job-ul

12.06.2017
Cum poți afla dacă un robot îți va fura job-ul

Rapiditatea cu care automatizarea își face loc în domenii din ce în ce mai diverse ale activității umane dă naștere la preocupări cu care angajații din trecut nu se prea confruntau. Deși pentru mulți automatizarea este o amenințare la fel de fantomatică precum încălzirea globală, alții preferă să se pregătească din timp.

În momentul de față există mai multe aplicații online care vă pot ajuta să aflați dacă e cazul să participați la ceva cursuri de recalificare. Cel mai utilizate sunt pentru Statele Unite Will Robots Take My Job iar pentru Marea Britanie cea oferită de BBC.

Procedura pentru a afla dacă roboții vă pândesc pe la colțuri este extrem de simplă. Se tastează pur și simplu job-ul de care sunteți interesați, undeva în mediul virtual se învârt rotițe și/sau biți și gata, aflați, în procente, care sunt șansele ca o cutie de metal să primească în viitorul apropiat salariul tău.

Pentru țara noastră nu există o astfel de aplicație, dar asta nu ne-a oprit să punem câteva întrebări în cadrul aplicațiilor menționate. Am aflat astfel că dacă sunteți supervizori de personal, ingineri sau profesori riscul este de sub 30%.

Dacă meseria voastră este de insoțitori de zbor, electricieni sau biologi, sunt sub 40 % șanse ca roboții să vă ia locul. E grav însă dacă sunteți funcționari, analiști economici sau dacă lucrați în asigurări. În toate aceste domenii probabilitatea este de aproape 100%.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Planificare carieră Despre meserii Găsește-ți job