Cum să nu pierzi timpul în ședințe

04.08.2016
Cum să nu pierzi timpul în ședințe

Ședințele sunt necesare, dar costisitoare (ne costă timp, deci – bani), mai ales dacă sunt prea frecvente, durează prea mult și nu duc la obținerea rezultatelor pentru care au fost convocate. Care sunt cele mai frecvente greșeli ale românilor când vine vorba de ședințe și cum să nu pierzi timpul în ședințe i-am întrebat pe specialiști.

O ședință mică la începutul fiecărei zile de muncă sau una săptămânală? De ce nu una pe lună? Una dintre greșelile managerilor români este tocmai frecvența convocării întâlnirilor de serviciu, spune Octavian Pantiș, cofondator Qualians și trainer. Iar șirul greșelilor este lung. „Fac prea multe ședințe, propun în ședință subiecte de informare seacă, rezolvabile mai eficient pe alte canale, permit dezbateri de tip talk-show și divagații de la subiect, sunt fie prea duri, fie prea «moi» în ședință, nu dau o direcție de acțiune clară în urma ei”, precizează trainerul. Și Anca Florea, Partner & Head of Consulting, Trend Consult, enumeră printre greșelile des întâlnite convocarea ședinței fără specificarea scopului sau depășirea timpului alocat. „Nu avem un studiu făcut pe greșelile frecvente în managementul românesc, însă din experiența noastră am observat câteva comportamente care pot afecta productivitatea ședințelor: sunt chemați la ședință participanți care nu pot avea o contribuție sau nu au nimic de câștigat ca urmare a participării la întrunire; nu sunt specificate scopul și structura întâlnirii; nu sunt trimise documentele de suport anterior ședinței, iar în întâlnire se cer opinii sau soluții pe baza informațiilor din acele materiale; nu se respectă timpul alocat; se transformă întâlnirea în sesiune de de feedback negativ”.

Cât de frecvent să-ți convoci colegii în ședințe?

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Echilibru