Dezvoltarea tehnologiilor AI va crea nevoie de forță de muncă

24.07.2017
Dezvoltarea tehnologiilor AI va crea nevoie de forță de muncă

Rapiditatea cu care se dezvoltă domeniul inteligenței artificiale va forța companiile să angajeze un număr mare de oameni specializați în acest domeniu, dar si manageri cu o pregătire adecvată, arată un raport făcut public de către KPMG săptămâna aceasta.

Raportul, realizat după consultarea a 1.200 de manageri din 11 ramuri ale industriei la începutul anului, arată că în următorii trei ani va crește semnificativ nevoia de oameni pregătiți în domeniul tehnologiilor cognitive, middle management, dar si vânzări sau producție.

Internet of Things, robotica si inteligența artificială vor avea un impact major asupra majorității companiilor, indiferent de domeniul de activitate, în următoarea perioada . Va fi nevoie de personal în majoritatea departamentelor acestor companii, spune KPMG.

Potrivit lui Tim Zanni, șeful departamentelor de comunicare si tehnologie din cadrul KPMG, toate aceste inovații în domeniul tehnologic nu vor însemna mare lucru dacă nu se vor găsi oameni potriviți care să le exploateze la capacitatea maximă.

Toate organizațiile trebuie să înțeleagă rapid că aceste inovații nu sunt de ajuns,” spune Zanni. „Această revoluție va forța companiile să își transforme modul de organizare in mod radical, atât operațional cât si funcțional.”

Planificare carieră Despre meserii Găsește-ți job

Daniel P.