Diaspora Start Up va finanța 32 de tipuri de proiecte ale cetățenilor români

12.07.2017
Diaspora Start Up va finanța 32 de tipuri de proiecte ale cetățenilor români

Cetățenii români care locuiesc în afara țării de cel puțin un an si au intenția de a porni o afacere si să se întoarcă în România pentru a o pune pe picioare pot beneficia de ajutor financiar din partea statului român, dar si de instruire pentru formare antreprenorială.

32 de proiecte sunt vizate pentru finanțare prin programul Diaspora Start Up al Autorității de Management pentru Programul Operațional Capital Uman. Fiecare finanțare acordată va fi de maxim 40.000 de euro. În total, statul român va trebui să cheltuiască în cadrul acestui program operațional 4.3 miliarde de euro până in anul 2020.

Un pilon important al strategiei naționale pentru românii de pretutindeni il constituie încurajarea tinerilor români sa se întoarcă sa lucreze acasă.” spune ministrul pentru românii de pretutindeni Andreea Păstârnac.

Diaspora Start Up este un exemplu foarte bun de conlucrare interministeriala, prin care sprijinim antreprenori sa se întoarcă acasă si sa aducă plus-valoare economiei românești cat si infuzie de know-how din Statele unde au lucrat.

Fara categorie

Daniel P.