07.06.2016
Doar unul din 10 IT-iști se prezintă la interviu în București

Se știe că piața IT este una aparte. De aceea, companiile care conțin în structura organizațională acest profil trebuie să fie permanent atente la cerințele angajaților și ale candidaților, la modul în care sunt implementate anumite instrumente de atragere, motivare și retenție a specialiștilor.

”Pentru tinerii aflați la început de carieră, un program de lucru flexibil, un plan de dezvoltare a carierei bine structurat și prezentat în momentul angajării, o diversificare permanentă a activităților cuprinse în fișa de post sau a potențialelor proiecte în care aceștia pot fi implicați pot reprezenta metode de retenție de succes. Pe de altă parte, pentru angajații cu vârste de peste 35-40 de ani, sunt mult mai importante aspecte precum stabilitatea în firmă, salariul și mediul de lucru”, spune Raluca Peneș, HR Coordinator Smartree.

Doar unul din 10 IT-iști se prezintă la interviu în București

Deși, în România, rata de retenție a specialiștilor este la fel de problematică în toate orașele care concentrează companiile din IT, se poate observa o diferență clară între București, pe de o parte, și orașele din vestul țării – precum Cluj-Napoca şi Timişoara, pe de altă parte, din punct de vedere al disponibilității pentru primul interviu.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Interviul de la A la Z Human behavior Resurse interviuri