Două treimi dintre angajați își caută continuu alt loc de muncă

17.05.2017
Două treimi dintre angajați își caută continuu alt loc de muncă

Lipsa comunicării eficiente între angajator și angajat face ca doua treimi din forța de muncă a planetei să fie într-o continuă goană după o alta slujbă,  arată un studiu efectuat de Institutul de cercetare ADP.

Studiul, care a fost efectuat cu participarea a 5.330 de angajați și a 3.128 de angajatori din 13 țări,  arată faptul ca lipsa de comunicare dintre părțile care alcătuiesc o companie este responsabilă pentru această situație.

Mai exact, faptul ca organizațiile tind să devină impersonale este motivul pentru care migrația continuă a forței de muncă are loc. Angajații care au participat la studiu spun că sunt mai mândri si au mai multă încredere în munca lor și organizația din are fac parte decât sunt conștienți angajatorii.

Însă globalizarea,  goana după profit sau automatizarea încep să reducă încrederea resimțită de angajați, forțându-i le mulți dintre ei să își caute în continuu un alt loc de muncă.  Faptul că  toate cauzele de mai sus nu sunt pe deplin făcute înțelese angajaților îi face pe aceștia și mai neîncrezători.

O a doua cauză a acestei situații o reprezintă modul diferit în care angajatul și angajatorul văd afacerea. În timp ce cel plătit să presteze o muncă se concentrează pe planuri pe termen scurt, de la o zi la alta, angajatorul gândește pe termen lung, fără a fi însă capabil să explice in mod coerent viziunea sa angajatului.

Echilibru Găsește-ți job