Douăzeci de milioane de euro pentru start-up-uri în IT

22.06.2017
Douăzeci de milioane de euro pentru start-up-uri în IT

Un nou fond de investiţii, numit Fribourg Digital, a luat fiinţă săptămâna aceasta, cu scopul declarat de a susţine companiile noi în domeniul IT din Europa de Est cu finanţări totale în valoare de 20 de milioane de euro. Pentru a beneficia de un posibil ajutor din partea noului fond, companiile trebuie să se afle la început drum şi să aibă cel puţin un produs dezvoltat la stadiul de Minimum Viable Product.

Fiecare dintre companiile care vor fi finanţate de Fribourg va primi între 20.000 şi 250.000 de euro în prima fază, potrivit Business Magazin. Dacă aceste companii vor performa, vor urma şi alte finanţări din partea fondului.

Cererile de finanţare vor fi analizate de o echipă proprie de management, formată din specialişti financiari şi în investiţii. Scopul echipei de management să să ofere nu numai bani, ci şi un marketing potrivit şi o strategie coerentă de exit.

Din observatiile noastre, majoritatea start-up-urilor eşuează nu din cauza ideii sau a produsului conceput, ci din cauza că nu reuşesc să le transforme pe acestea într-o afacere viabilă. Fribourg Digital vine să completeze exact aceste lipsuri în mediul antreprenorial românesc,” spune potrivit sursei Ion Sturza, managing partner la Fribourg Capital.

Ne vom concentra pe ceea ce ştim să facem mai bine: să oferim proiectelor selectate excelenţă operaţională, un marketing potrivit şi o strategie coerentă de exit. Fribourg Digital îşi doreşte să fie un investitor strategic, nu doar financiar, cu implicare maximă în companiile pe care le finanţează. Acesta va fi diferenţiatorul nostru în piaţa investiţională.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Despre meserii Găsește-ți job

Daniel Pătrașcu