Etapele școlii gratuite de IT Academy+Plus

19.07.2017
Etapele școlii gratuite de IT Academy+Plus

Așa cum am relatat la începutul lunii mai, inițiativa clujeană Academy+Plus a demarat înscrierile pentru cursurile gratuite pe care urmează să le desfășoare si în capitala. Sunt disponibile 120 de locuri, pentru care cei interesați se pot bate începând de săptămâna aceasta.

Primul pas pentru a avea o șansa de a deveni IT-ist cu pregătire in Unix, algoritmi, computer graphics sau web development este sa parcurgi testul de doua ore si zece minute disponibil la acest link. Testul este compus din elemente de memorie si de logică, iar terminarea sa cu succes îi trimite pe candidați în etapa următoare.

Aceasta etapa constă în o discuție liberă în timpul căreia atât reprezentanții scolii de IT cât si candidații își expun motivațiile si așteptările. Dacă lucrurile decurg așa cum trebuie pentru părțile implicate, urmează un boot camp de 28 de zile în timpul căruia se va învăța un limbaj de programare si vor avea loc testări.

Obligatoriu se vor studia, pe baza unei programe pe 21 de niveluri, trei proiecte cu aplicabilitate in una dintre specializările menționate mai sus.

La finalul boot campului, care pentru capitală se va desfășura în perioada august-septembrie, cei 120 de cursanți vor susține un examen care va dura opt ore.

Până acum, filiala din Cluj a școlii a avut în doi ani 4000 de candidați. Dintre aceștia, 1700 au făcut testele online, doar 500 au intrat în perioada de testare și numai 198 au trecut de ultima etapă.

ACADEMY+PLUS se laudă că absolut toți absolvenții și-au dus pasiunea pentru IT mai departe, fiind fie angajați în domeniu fie au început diverite internship-uri.

Fara categorie

Daniel P.