Firmele se nasc în România primăvara

04.05.2017
Firmele se nasc în România primăvara

Sursa foto: Turdanews.net

Visul românului de a fi propriul său șef se materializează în general în primul trimestru al anului, arată un studiu realizat de compania de servicii online REGnet. Potrivit datelor compilate de-a lungul timpului, cele mai multe firme au luat ființă în lunile de primăvară ale anului 2016, când nu mai puțin de 20.747 de entități juridice, SRL-uri sau PFA-uri, au fost înregistrate la Registrul Comerțului.

De îndată ce primăvara a trecut insă, 2016 a devenit al doilea cel mai slab an din istoria post decembristă în ceea ce privește numărul de firme înființate, cele 105.982 de entități situându-se cu puțin peste cele 101.627 înființări înregistrate în anul codaș, 2014.

Din păcate însă pentru românii care cu aplomb se lansează la început de an în societatea capitalistă, statisticile arată că doar puțin peste jumătate dintre ei fac față diverșilor factori care le afectează afacerile.

Din totalul de 2.8 milioane de firme puse pe picioare de la sfârșitul anului 1990 și până în februarie 2017, nu mai puțin de 1.3 milioane au fost radiate de-a lungul timpului. Rămân active puțin peste jumătate din firmele înființate.

Balanța anul acesta pare a înclina în favoarea SRL-urilor, a căror număr este în creștere. La polul opus, apetitul pentru PFA-uri scade vertiginos, având în vedere, spune sursa, modificările aduse contribuțiilor datorate statului.

Fara categorie