Fostul șef HR al Google promite să revoluționeze piața muncii

11.05.2017
Fostul șef HR al Google promite să revoluționeze piața muncii

Humu este numele noului start-up în domeniul resurselor umane ale cărui baze au fost puse de fostul vice președinte al departamentului de resurse umane de la Google, Laszlo Bock, împreună cu Wayne Crosby, fost director tehnic la același gigant american.

Nu este încă foarte clar cu ce aspect al resurselor umane se va ocupa noul serviciu, site-ul oficial fiind încă în construcție. Bock promite însă să revoluționeze domeniul muncii în toata lumea prin „știință, învățare automatizata si un pic de dragoste.”

Singura interacțiune posibilă in momentul de față cu platforma Humu este butonul „apply”,  care deschide un client de mail. Nu există niciun fel de indicație cam ce ar trebui un aplicat sa trimită în mailul respectiv.

Inițiativa fostului director Google de a revoluționa piața muncii pleacă de la premisa că munca trebuie să fie „mai bună”, având în vedere ca mare parte a vieții o petrecem muncind.

„Ar trebui să învățăm si să ne dezvoltăm în mod constant si să ne înconjurăm de oameni care fac la fel,” spune Bock într-o postare pe Linkedin. „Cu toții avem zile bune si zile rele, dar ce-ar fi dacă momentele când muncim ar fi ca cele mai bune zile ale noastre? Imaginați-vă câte putem realiza.”

Potrivit sursei, numele platformei Humu provine de la numele unui pește care se găsește în insulele preajma insulelor Hawaii, dar si pe pagina principală a site-ului, humuhumunukunukuapu. Acest detaliu picant nu ajuta însă cu nimic în descifrarea scopului noii afaceri a lui Bock.

Speculațiile privind strat-up fostului șef Google indică mai multe posibile idei, pornind de la un site de job-uri si ajungând la software de resurse umane sau de productivitate.

Fara categorie