Generatia angajatilor din argint viu

09.08.2017
Generatia angajatilor din argint viu

Le spunem, poate impropriu, mileniali. Sunt cei nascuti intre 1980 si 2000. Cu alte cuvinte, generatia care acum este din plin in campul muncii. Si, in acelasi timp generatia cea mai predispusa, dintre toate cele de pana acum, sa arunce ani de cariera intr-o companie si sa inceapa ceva nou.

Sunt nenumarate studii care incearca sa puna apucaturile profesionale ale acestor oameni intr-un context mai usor de inteles. Mai toate trag concluzia ca, datorita posibilitatilor practic infinite de dezvoltare profesionala oferite de tehnologie sau globalizare, milenialii sunt cei mai dinamici oameni ai muncii din istorie.

Ei isi schimba slujba fara retineri atunci cand li se pare ca au in fata o oferta mai buna. Faptul ca acel post nou este in alta localitate, poate in alta tara, nu are prea mare importanta. LinkedIn arata intr-un studiu efectuat anul trecut ca 50 % dintre angajatii tineri sunt dispusi sa fie relocati.

Nu are importanta asa de mare nici daca domeniul in care vor sa lucreze nu are mare legatura cu cel in care au lucrat pana la un punct. Asta in special ca anumite meserii moderne (IT, contabilitate, resurse umane) sunt comune mai multor domenii diferite, iar cei pregatiti in aceste domenii pot lucra la fel de eficient atat in vanzari cat si in domeniul medical, de exemplu.

Studii

Daniel P.