Google for Jobs va permite căutarea locurilor de muncă pe mai multe platforme

20.05.2017
Google for Jobs va permite căutarea locurilor de muncă pe mai multe platforme

Gigantul american Google a anunțat săptămâna aceasta, în cadrul conferinței I/O, lansarea unui noi opțiuni în motorul de căutare. Numita Google for Jobs, aceasta opțiune va permite căutarea de locuri de munca pe internet dar si în cadrul platformelor Linkedin, Facebook, Monster, Glassdoor sau CareerBuilder.

Opțiunea va permite căutarea simultană de locuri de muncă si va beneficia si de mai multe filtre care sa ajute candidații să găsească exact ceea ce caută. De exemplu, daca vei căuta  „agent vânzări”, Google va da rezultate relevante din zona în care te afli, pe care apoi le poți filtra în funcție de experiența cerută, data listării ofertei sau chiar de distanța dintre locuință si locul de muncă.

“Opțiunea îi va ajuta pe oameni să caute locuri de muncă în funcție de experiență si salarii, inclusiv posturi care în mod tradițional erau până acum mai greu de clasificat,” a declarat conducătorul companiei,  Sundar Pichai.

Serviciul va deveni disponibil în câteva săptămâni, potrivit lui Sundar Pichai, mai întâi pentru cetățenii Statelor Unite iar mai apoi, în timp, pentru toata lumea. Scopul Google for Jobs, spune Pichai, este de a crea o legătură mai puternică între candidați și angajatori.

Fara categorie