Grevă de avertisment a controlorilor de trafic aerian

11.05.2017
Grevă de avertisment a controlorilor de trafic aerian

Sursa foto: Cursdeguvernare.ro

Sindicaliștii companiei ROMATSA au anunțat declansarea unei greve de avertisment vineri, 12 mai, grevă la care vor participa, vreme de doua ore, controlorii de trafic aerian. Pe perioada grevei, adică intervalul 11.00 – 13.00, serviciile de control ale traficului vor fi asigurate la o treime din capacitate.

Sindicaliștii dau asigurări ca nu vor fi afectate in niciun fel zborurile șefilor de stat sau ale oricarei personalități oficiale, cele de salvare, umanitare sau militare. Potrivit Agerpress, ultima grevă de acest fel, care a avut loc in 2015, a afectat 40 de zboruri comerciale.

„Se vor lua masuri de control al fluxurilor de trafic aerian prin intermediul organismelor corespunzatoare ale Eurocontrol, in baza notificării Romatsa”, declară sindicaliștii in comunicatul oficial.

Motivul invocat de sindicat pentru declanșarea grevei este expirarea contractului colectiv de muncă încă din septembrie anul trecut. Nici până in prezent, reclamă angajații, nu a fost încheiată o înțelegere, în ciuda unei semiacord stabilit în noiembrie 2016.

În plus, lipsa unui contract colectiv este înrăutățit de faptul ca nu se mai fac angajări in cadrul organizatiei, nu exista buget iar conducerea ROMATSA este încă una provizorie.În cazul în care mișcarea de protest nu va avea efectele scontate, sindicaliștii ROMATSA spun că vor recurge la greva generală.

Fara categorie