Hai pe plaja lui Andrei! Lucrează la Luxoft ca să lucrezi de unde vrei. Ep. 3

09.08.2021
Hai pe plaja lui Andrei! Lucrează la Luxoft ca să lucrezi de unde vrei. Ep. 3

Andrei Trifănescu, Requirements Engineer la Luxoft România, ne-a povestit de pe plajă, în lumina apusului, cum e viața de angajat Luxoft, care sunt provocările și avantajele muncii remote, cum poate tehnologia să îți ofere libertate și care este acel ingredient aparte prin care Luxoft, chiar și în munca remote, reușește să își țină oamenii mereu aproape.

1. Ce e diferit acum față de vremurile la birou? Care sunt avantajele? Care sunt dezavantajele și cum le faci față?

Foarte multe lucruri s-au schimbat în ultimul an, atât pentru mine, cât și pentru oamenii din jur. Rutina, organizarea, obiceiurile fiecăruia, toate au avut de suferit, în primul rând din pricina lockdown-ului de anul trecut, iar mai apoi a schimbărilor cu care ne-am confruntat toți.

În ceea ce privește noua modalitate de lucru, pentru mine a venit cu o mulțime de avantaje. Mi-am sporit productivitatea și organizarea pe timpul zilei – neavând distragerile cu care eram obișnuit la birou, m-am putut concentra mult mai bine pe sarcinile zilnice. Mai mult decât atât, am putut să-mi integrez în program multe activități noi – timpul pe care îl pierdeam pe drumul până și de la birou s-a transformat în timp pentru sport, timp petrecut cu cei dragi, timp petrecut cu cățelul în parc.

Pe lângă trafic, o mare parte din timp se pierdea cu activități precum – mersul la cantină, ieșitul în pauze și alte distrageri din spațiul comun de lucru. Timpul câștigat s-a transformat în timp investit în meditație, în timp folosit pentru a citi sau pentru a face cursuri. Per total, simt că perioada haotică prin care am trecut a venit cu o mulțime de avantaje, ce puteau fi valorificate ușor.

Reversul medaliei constă în lipsa de interacțiune, în izolare, în dorința de a fi implicat în societate și de a lega conexiuni în lumea reală. Am traversat câteva momente de anxietate, de rătăcire și frustrare, însă am încercat să combat sentimentele acestea prin a profita cât mai bine de ceea ce ne oferă tehnologia.

2. Ce te-ar determina să te întorci la birou, if all was possible in the world?

În punctul în care mă aflu în prezent, atât în ceea ce privește organizarea, cât și activitățile pe care le desfășor, nu îmi doresc să mai revin la un program de lucru precum cel de dinaintea pandemiei. Din perspectiva echipei și a oamenilor cu care lucrez, cei mai mulți dintre colegii mei se află în alte orașe decât București.

Toată activitatea s-ar desfășura tot pe Teams, tot în meetings, tot online. Mai mult decât atât, cred că am ajuns într-un moment de plenitudine, în care simt că atât locul de muncă, cât și activitățile personale s-au așezat foarte bine și s-au structurat împreună. Tocmai pentru că pot lucra, iar același timp mă pot bucura de activitățile personale, pentru mine reprezintă combinația perfectă cât să fiu motivat la lucru și să știu că pot face în fiecare zi lucrurile care-mi fac plăcere.

3. Care e cea mai importantă lecție după un an de pandemie și lucru remote?

O lecție foarte importantă pe care am învățat-o după perioada aceasta de pandemie este că orice lucru este realizabil. Anterior, nu cred că m-aș fi văzut fiind atât de productiv sau făcând atât de multe lucruri într-o singură zi. Perioada aceasta m-a învățat să mă bucur mai mult de oamenii din jurul meu, să apreciez mai mult tot ceea ce mă înconjoară și să nu mai privesc orice eveniment din perspectiva negativă.

Alt aspect important ține de colaborarea cu oamenii. Am învățat că se poate lucra eficient și organizat, chiar și fiind acasă fiecare dintre noi. Și cel mai important: indiferent de situație, întotdeauna trebuie să existe loc pentru dezvoltare, atât profesională, cât și personală, căci aceasta ne ajută să fim cea mai bună versiune a noastră.

4. Cum simți că aduci tu valoare în echipa Luxoft?

Cel mai mult mă bazez pe atuurile mele native, cum ar fi abilitatea de a relaționa și organizarea. Încerc cât mai mult să mențin un mediu de lucru cât mai prietenos, atât cu echipa, cât și cu clienții. Îmi place ca totul să fie structurat, documentat și bine pus la punct, așadar încerc în permanență să lucrez cât mai clar, cât mai detaliat și să mențin un flux permanent de feedback.

Îmi place să susțin echipa și să fiu întotdeauna disponibil pentru a oferi ajutor sau a răspunde întrebărilor. Încerc pe cât posibil să lucrez în avans și să creez planificările din timp, pentru a mă asigura că există un bun ghidaj și că sarcinile sunt cât mai bine definite. Și pentru că nu totul este despre rigoare, țin să mai descrețesc uneori frunțile cu câte o glumă sau o remarcă amuzantă, mai ales dimineața, tocmai pentru a începe ziua cu zâmbetul pe buze.

Cum ar fi să stai pe o plajă în lumina apusului și să îți conduci remote echipa prin Teams, în timp ce asculți muzica pescărușilor și a valurilor?

Se poate! Găsește oportunitățile de job de la Luxoft potrivite ție și aplică aici!

Piața muncii Interviuri Undelucram Oportunități joburi