Încrederea în companie, crucială pentru angajați

04.05.2017
Încrederea în companie, crucială pentru angajați

Companiile care își doresc să aibă angajați întru totul dedicați locului de muncă trebuie să investească eforturi și resurse considerabile pentru a mări nivelul de încredere pe care fiecare om de pe ștatele de plată îl simte pentru și din partea organizației.

Societatea pentru managementul resurselor umane (SHRM) a dat publicității un studiu din care reiese că acei angajați care nu au suficientă încredere într-o companie nu se implică pe măsura capacității lor în activitățile curente. Ca urmare, nici productivitatea lor nu este la nivelul așteptat.

Femeile au nevoie să resimtă aceasta încredere mai mult decât bărbații, arată studiul efectuat pe un număr de 600 de angajați. 72% dintre angajate cred ca încrederea este crucială, comparat cu 65% dintre bărbați.

Angajații care nu ocupă funcții de conducere sunt in general foarte nemulțumiți de nivelul de încredere pe care îl simt față de și din partea companiei. Doar 31% se declară mulțumiți, față de 52% dintre manageri.

O cultură organizațională puternică este esențială pentru creșterea nivelului de încredere, conform celor de la HR Drive. In aceeași măsură este importantă si comunicarea continuă si clară cu angajații.

Echilibru Comportamentul uman Human behavior Employee experience