Inteligența artificială va fi parte a departamentelor HR în următorii 5 ani

22.05.2017
Inteligența artificială va fi parte a departamentelor HR în următorii 5 ani

Viteza cu care inteligența artificială evoluează va face necesară, dar și inevitabilă, implicarea acesteia în procesele specifice departamentelor de resurse umane, spun majoritatea celor 231 de manageri de HR intervievați pe acest subiect de portalul de cariere CareerBuilder.

Potrivit studiului efectuat în februarie și martie, 55% dintre manageri se așteaptă ca în următorii cinci ani să vadă semne clare ale implicării inteligenței artificiale în procesele departamentelor de resurse umane, iar 13% sunt deja martorii acestor implicări.

Mai exact, cel puțin momentan, inteligența artificială este folosită pentru a utiliza cât mai bine informațiile despre angajați și candidați, dar și în eficientizarea proceselor de raportare.

35% dintre managerii chestionați se simt întrucâtva în pericol de a fi înlocuiți în timp de inteligența artificială, dar majoritatea dintre ei cred că acest lucru nu va fi posibil foarte curând dintr-un motiv foarte simplu.

„Ceea ce roboții și inteligența artificială nu vor putea înlocui este elementul uman al resurselor umane, care modelează cultura organizațională”, spune conform HR Dive Rosemary Haefner, șeful de resurse umane de la CareerBuilder.

„E nevoie de oameni, vii și dinamici, care să navigheze prin zonele gri ale nevoilor acestor departamente, nu roboți care să clasifice totul în negru sau alb.”

Workforce planning HR Metrics