Intrebari esentiale in negocierea salariului

02.09.2017
Intrebari esentiale in negocierea salariului

S-a scris, se scrie si se va scrie foarte mult despre cum sa va negociati salariul. Sunt sute, sau poate mii de sfaturi de adunat pe acest subiect din la fel de multe surse. Prin ceea ce va propunem mai jos insa veti gasi doua viziuni distincte asupra acestei probleme, care au un punct comun: arta negocierii.

Trebuie mentionat din start ca negocierea salariului nu este un lucru dat, firesc, pentru majoritatea dintre noi. In cartea sa Perfect Phrases for Negociation Salary and Job Offers, Matthew DeLuca, afirma ca foarte multi oameni nu sunt obisnuiti sa negocieze iar daca nu negociezi, nu vei ajunge sa obtii tot ce ar trebui.

Pentru DeLuca, negocierea presupune sa pui intrebari, chiar daca ele vin cu un anumit risc. In opnia autorului, negocierea salariului este sansa oricui de a straluci, de a dovedi incredere si de a arata celui aflat de partea celalta a mesei abilitatea de a putea negocia chiar si in numele companiei.

Matthew DeLuca grupeaza cele 10 intrebari pe care le puteti pune in timpul negocieri, dupa cum urmeaza:

1. Intrebari legate de viitorul JOB

- Puteti sa-mi descrieti vitorul job? – raspunsul la aceasta intrebare ar trebui sa va ofere posibilitatea compararii datelor obtinute fie de pe site, fie din timpul interviului;

- Cand trebuie sa incep, pe ce data? – este cea mai sigura modalitate de a primi confirmarea unei oferte serioase. Sunt cazuri in care raspunsul poate fi: Astazi!. Asa dupa cum veti vedea, aceasta este o capcana in care ar fi bine sa nu cadeti.

2. Intrebari despre companie

- Stiti cumva cand si cum voi fi evaluat(a)? Este evaluarea si o posibila treapta spre avansare?

- In ceea ce priveste bonusurile, puteti sa- mi oferiti detalii?

3. Intrebari despre oferta

- Aceasta este oferta firmei?

- Salariul este negociabil? – odata salariul dezvaluit este bine sa vedeti daca se pot pune mai multi bani pe masa

- Venitul va fi compus doar din salariu?

- Voi primi aceasta oferta in scris? – nu acceptati o oferta daca nu este trecuta pe hartie.

- Cand ati dori un raspuns la aceasta oferta? – nu raspundeti pe loc, solicitati putin timp de gindire, dar nu afirmati ca vreti si parerea rudelor sau a prietenilor.

Matthew DeLuca ne asigura ca daca veti pune aceste intrebari, nu numai ca dovediti angajatorului capacitatea de a negocia, dar si certitudinea ca un angajat bun nu va lucra pe gratis.

Negociere

Dan N.