Jumătate dintre companii nu își reverifică angajații

03.05.2017
Jumătate dintre companii nu își reverifică angajații

Deși pun la dispoziția angajaților proprii mijloace extrem de diverse pentru ca aceștia să iși desfășoare activitatea în condiții bune, angajatorii nu se înghesuie să verifice periodic, după angajare, activitatea și comportamentul oamenilor proprii.

La această concluzie a ajuns un studiu efectuat de o companie specializată în verificarea conduitei angajaților. HireRight, compania în cauza, a ajuns la concluzia că 48% dintre companiile americane nu fac verificări regulate ale angajaților.

Autorii studiului atrag atenția că deși personalul prezintă riscuri serioase la adresa companiilor, in special datorită accesului pe care îl au la bazele de date, la clienți sau la bunurile acestora, firmele nu se înghesuie să își pună aceste bunuri la adăpost de eventualii angajați rău intenționați.

În cazurile în care verificările sunt ceva de rutină, s-a constatat că de obicei cei vizați au fost ulterior fie promovați fie li s-a oferit un alt rol in companie. Pericolele sunt cu atât mai mari pentru companii cu cât funcția celui predispus la acte rău voitoare este mai înaltă.

„În ciuda presiunii de a angaja repede, organizațiile nu ar trebui să ignore importanța unor verificări amănunțite care să includă o politică globală capabilă să permită reevaluarea angajaților actuali și un proces riguros de selecție al persoanelor din management”, spune Mary O’Loughlin, vice președinte la HireRight.

Fara categorie

Undelucram.ro