Kaufland oferă burse studenților români din Germania, Austria si Elveția

05.07.2017
Kaufland oferă burse studenților români din Germania, Austria si Elveția

Studenții români care învață la universități din Germania, Austria sau Elveția pot beneficia de burse de studiu oferite de Kaufland România, a anunțat retailer-ul săptămâna trecută printr-un comunicat de presă.

Este al doilea an când compania oferă astfel de sprijin studenților, prin programul „Bursa de studiu privată Kaufland.” Sunt vizați studenții care au rezultate școlare foarte bune şi obiective de carieră bine stabilite, care s-au făcut remarcați prin proiecte extracurriculare şi activități de voluntariat.” Potrivit Kaufland, profilul pe care l-au ales studenții nu este o condiție pentru obținerea burselor.

Fiecare dintre studenții care vor fi aleși pentru aceste burse va primi 650 de euro pe lună pentru următoarele zece luni ale anului școlar 2017 – 2018. În total vor fi patru astfel de burse oferite, a căror valoare totală este de 26.000 de euro.

Perioada de înscriere pentru aceste burse s-a încheiat pe 30 iunie, urmând ca dosarele sa fie analizate in luna iulie. Pe 30 august vor fi anunțați câștigătorii, pe site-ul de cariere al Kaufland Romania.

Suntem bucuroși să lansăm un nou program de burse, prin care ne propunem să-i susținem pe tinerii cu potențial de-a lungul parcursului educațional. Credem că programul „Bursa de studiu privată Kaufland” le va oferi acestor tineri șansa de a-și valorifica întregul lor potențial și de a-și dezvolta o carieră de succes în viitor.” a declarat Estera Anghelescu, Recruiting and Employer Branding Director Kaufland.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Internships și voluntariat

Daniel P.