Lista orașelor cu cele mai mari salarii

13.05.2017
Lista orașelor cu cele mai mari salarii

În al său studiu „Harta prețurilor in lume”, banca germană Deutsche Bank a publicat săptămâna aceasta și o listă cu 24 de orașe în care se câștigă cele mai mari salarii. Sumele pe care le veți găsi mai jos sunt nete și reprezintă media lunară a câștigurilor în orașele respective.

Potrivit datelor băncii, citate de Business Insider, pe locul 1 ca venit în lume se afla orașul Zürich, Elveția, unde un angajat câștigă în medie 5.876 de dolari în fiecare lună. Zürich este de altfel si singurul oraș european din top 5, următorul intrat în clasamentul de 24 de poziții fiind Oslo, Norvegia, aflat pe lucul al optulea cu 3.154 dolari.

Prima parte a clasamentului, adică locurile 2-5 sunt ocupate în clasament de orașe din Statele Unite. Acestea sunt, pe rând, San Francisco (4.817 dolari), Boston (4.322 dolari), New York (4.304 dolari), si Chicago (3.622 dolari).

Primele zece poziții ale clasamentului sunt completate de două orașe din Australia (Sidney, 3.451 dolari si Melbourne, 3.344 dolari), de Singapore, cu 3.077 dolari și Copenhaga, cu 2.958 dolari.

Se câștigă între 2.000 si 3.000 de dolari pe lună în Wellington și Auckland, Noua Zeelandă, în Tokio, Londra, Hong Kong, Frankfurt, Stockholm, Helsinki, Dublin, Paris, Toronto, Amsterdam, și Edinburgh.

Comparativ, Institutul National de Statistică a anunțat tot săptămâna aceasta că venitul mediu al unui român în luna martie a fost de 2.342 ron,  ceea ce înseamnă puțin peste 540 dolari.

Fara categorie