Majoritatea angajaților nu iși epuizează concediul de odihnă

21.06.2017
Majoritatea angajaților nu iși epuizează concediul de odihnă

Deși pe întreg parcursul anului tânjesc după zilele libere plătite oferite în schimbul muncii depuse, nu mai puțin de 70% dintre angajați nu iși epuizează toate zilele de concediu la care au dreptul în cursul unui an.

Potrivit unui studiu realizat de Tsheets, doar în Statele Unite un număr de 600 de milioane de zile de concediu au rămas neutilizate în 2016. În medie, fiecare angajat nu a profitat de zece din zilele de concediu plătit pe care le putea avea.

Chiar și cei care pleacă în concediu nu reușesc să se detașeze complet de locul de muncă. Un alt studiu, realizat de Associated Press, arată faptul că doar jumătate dintre cei care în timpul verii își iau zile libere reușesc să nu aibă niciun fel de contact cu biroul pe perioada vacanței.

Chiar și așa, unu din trei angajați ar dori să aibă mai mult concediu plătit oferit de către companiile la care lucrează. O explicație ar putea fi faptul că, atunci când nu pleacă în concediu, angajații încasează banii care li se cuvin pe aceste zile.

62% dintre cei chestionați au spus că în locul mai multor zile de concediu ar prefera un program mai flexibil, sau, dacă așa ceva nu este posibil, nu ar refuza nici o mărire de salariu.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Echilibru Planificare carieră Workforce planning Employee experience

Daniel Pătrașcu