Majoritatea angajaților nu își renegociază salariile

30.05.2017
Majoritatea angajaților nu își renegociază salariile

Deși aflați în cadrul unei companii de foarte multă vreme si de multe ori cu performanțe peste medie, 71% dintre angajați nu cer măriri de salarii pentru munca depusă. Cel puțin aceasta este concluzia la care a ajuns portalul de recrutare Jobvite.

Motivul invocat de participanții la studiu este pe cât de simplu pe atât de dificil de combătut: rușinea de a cere o mărire de salariu. E de remarcat faptul ca nu o posibilă negociere a salariului îi sperie pe angajați, ci simplul gest de a cere această negociere.

Pentru cei 29% dintre angajați care își fac curaj să ceară bani in plus lucrurile stau extrem de bine. 84 dintre ei reușesc să își îndeplinească țelul, reușind sa obțină măriri de venituri cuprinse între 11 si 20%.

Potrivit realizatorilor studiului, această reținere în a cere o mărire de salariu pleacă in primul rând de la necunoașterea salariilor plătite unor altor persoane care ocupa același post fie în cadrul propriei companii fie în cadrul celor concurente.

Un al doilea motiv ar fi frica de refuz le care o manifestă angajații. E de presupus că odată creșterea salariului refuzată, angajatul respectiv nu va mai avea aceeași atitudine fată de locul unde lucrează. Schimbarea de atitudine după un refuz va atrage după sine performanțe în scădere ale angajatului respectiv.

Negociere