Mamă, soţie, femeie de carieră - cum lupţi cu burnout-ul?

22.07.2016
Mamă, soţie, femeie de carieră - cum lupţi cu burnout-ul?

Burnout-ul tinde să fie boala omului modern, aflat constant sub presiunea cerinţelor care vin spre el din toate părţile. Atunci când eşti ‚arsă’ de epuizare, eşti irascibilă, calitatea somnului scade, te îngraşi, îţi pierzi răbdarea, greşeşti, ţi se pare că eşti asaltată de stimuli care ţi se par mult prea puternici faţă de ce poţi suporta: lumină, zgomot, înghesuială, cerinţe, lucruri de făcut.

Nu ai timp de nimic. Eşti mamă, soţie, femeie de carieră, dar ţi se pare că nu mai reuşeşti sa faci bine nimic în niciunul dintre aceste roluri. Când ţi se pare că nimic nu mai funcţionează în acest carusel ameţitor de exigenţe care vin spre tine din toate părţile, citeşte rândurile de mai jos şi aminteşte-ţi că perfectul şi mai-mult-ca-perfectul nu-şi mai pot avea locul decât în cărţile de gramatică...

Tip 1. Ca să creştem adulţi fericiţi, trebuie să fim mame echilibrate

În fiecare zi, îndeplinim, cu toţii, o multitudine de roluri: mamă, angajată, iubită, colegă, gospodină, femeie liberă, cu hobby-uri, cumpătată, nebunatică... Pentru o femeie, presiunea cea mai mare vine din nevoia de a ne mişca cu agilitate între acestea, din fracturarea existenţei şi a programului zilnic. Sunt mamă, director de corporaţie şi psihoterapeut.

De câte ori, atunci când sunt la serviciu, nu mă gândesc la copilul meu sau la clienţii pe care urmează să îi văd în seara aceea la cabinet? De câte ori nu sunt acasă şi mă poartă gândul la proiectul recent încheiat la serviciu sau la candidatul cu care am interviu a doua zi? Sentimentul de presiune de timp nu apare din cauza acestor roluri numeroase, ci prin alternarea – nu neapărat fizică, ci mentală - rapidă între aceste roluri.

Timpul liber al mamelor este fracturat și contaminat de ‚zgomot mental’, ceea ce ne ține sub tensiune permanentă. Nu sunt neapărat suporter înfocat al curentului mindfulness, însă din experiența meditativă am învățat un lucru: când ești aici fizic, fii aici sufletește și mental! Jonglarea simultană cu multe roluri este ca un multitasking dus la extrem. Și dintr-un bunjee jumping fără coardă nu poți scăpa decât cu capul spart.

Sunt mai multe tehnici, acestea pot fi citite accesând sursa.

Echilibru