MassMutual Romania: Cum își ține angajații motivați cel mai îndrăgit angajator din țară?

31.01.2023

Ea este Mihaela Berechet. Colegii din MassMutual Romania o știu de Miha. Este un lider în domeniul resurselor umane, cu o experiență de peste 18 ani, dintre care ultimii 15 în industria tehnologică.

Mihaela este alături de MassMutual Romania încă de la început, din 2020. Acum ea coordonează o echipă de 18 profesioniști în resurse umane din mai multe orașe din ţară, din arii diferite ale funcției de HR - Talent Acquisition, Employer Branding și Comunicare, Operațiuni de Resurse Umane și Salarizare, Onboarding și Employee Relations.

Mihaela este pasionată de automatizare și digitalizare și caută în permanență modalități de a elimina munca manuală în funcția de resurse umane.

Trebuie spus că MassMutual Romania s-a clasat pe primul loc în Topul Undelucram.ro al celor mai apreciați angajatori din România în 2022.

Iată de la Mihaela câteva insight-uri din strategia de HR prin care cel mai îndrăgit angajator din țară își ține angajații motivați și conectați la valorile companiei.

1. În opinia dvs. care este factorul principal care îl determină pe un candidat să aleagă un angajator în 2023?

Ultimii ani ne-au învățat cât de importantă este cultura companiei în atragerea de noi colegi talentați. Organizațiile incluzive au echipe mai performante și sunt mai bine pregătite în a atrage și reține angajații. De asemenea, beneficiile centrate pe grija faţă de oameni, flexibilitate și sănătate fizică și mentală îi ajută pe angajați să se simtă susținuți și apreciați de organizațiile lor.

Oamenii sunt în centrul a tot ceea ce facem la MassMutual Romania și suntem în permanență atenți la nevoile colegilor noștri, tratându-i cu încredere, respect și demnitate. Promovăm o cultură care sprijină creativitatea și ideile inovatoare ale colegilor noștri, valorizându-le contribuțiile. De asemenea, înțelegem importanța de a fi alături unii de alții și ne străduim să oferim beneficii care să adauge cu adevărat valoare vieții fiecărui membru al organizaţiei.

2. Ce trenduri ați observat la final de 2022? Ne îndreptăm spre o piață a angajatorilor sau mai degrabă spre una a angajaților?

Incertitudinea și instabilitatea de pe piețele financiare, din economie și din politică, împreună cu impactul pandemiei COVID-19 și al crizelor geopolitice, provoacă un stres semnificativ pentru majoritatea oamenilor. În calitate de angajatori, trebuie să reevaluăm modul în care lucrăm în așa fel încât să abordăm provocările angajaților noștri și să consolidăm capacitatea organizației de a atrage și de a păstra oamenii valoroși și talentați.

Există o tendință din ce în ce mai pronunțată a angajaților care fac alegeri profesionale în favoarea companiilor cu un mediu de lucru incluziv, în care se simt tratați cu demnitate și înțelegere. În consecință, tot mai multe companii sunt interesate să le ofere angajaților resursele, oportunitățile și beneficiile de care au nevoie pentru a performa la cel mai înalt nivel.

Companiile care își susțin angajații în a își atinge obiectivele, îi tratează cu încredere, respect și demnitate, și care le sprijină creativitatea și ideile inovatoare prin promovarea unei culturi care le apreciază contribuțiile vor obține un avantaj semnificativ. La MassMutual Romania, oferim resurse, instrumente și cultivăm o cultură care apreciază contribuția fiecărui coleg. Pe măsură ce progresăm, continuăm să ne bazăm pe colegii noștri, să răspundem nevoilor și preocupărilor lor individuale și să găsim noi modalități de a evolua împreună cu ei.

3. Prin recenziile de la angajați, Undelucram aduce transparență în piață. Cum întâmpinați dvs. această inițiativă?

Bazându-se exclusiv pe evaluarea anonimă a angajaților și pe feedback-ul acestora cu privire la experiența lor de muncă, platforma Undelucram oferă informații valoroase despre cultura unei companii, precum și despre așteptările angajaților. Împărtășindu-și experiențele cu comunitatea, aceștia contribuie la modelarea pieței de muncă.

Oamenii se află în centrul succesului oricărei organizații sănătoase, iar crearea unui loc de muncă incluziv, în care fiecare se simte încurajat să vorbească, este ceea ce a contribuit la accelerarea creșterii și succesului echipei noastre. Intrarea în topul Undelucram este o onoare și nu am fi putut face acest lucru fără implicarea, sprijinul și aprecierea colegilor noștri. Ei sunt cei care contribuie la formarea culturii pe care o avem astăzi!

4. Din ce în ce mai mulți candidați aleg beneficii ce țin de wellbeing. Care au fost inițiativele companiei dvs. în 2022 pentru dezvoltarea personală a angajaților?

Susținerea angajaților este o preocupare continuă în cadrul MassMutual Romania și ne dezvoltăm continuu pachetul de beneficii pentru a ne asigura că acesta răspunde cu adevărat nevoilor angajaților noștri. De la furnizarea de asigurări de sănătate și de viață până la crearea unei culturi în care oamenii pot vorbi deschis sau pot face un pas înapoi pentru a se concentra asupra sănătății fizice sau mentale. Ne propunem să încurajăm echilibrul dintre viața profesională și cea privată, în care oamenii au timpul și spațiul de care au nevoie pentru activitățile personale și profesionale.

Exercițiul fizic poate fi o modalitate excelentă de relaxare și de reîncărcare a bateriilor, iar MassMutual Romania își încurajează angajații să adopte un stil de viață sănătos, prin rambursarea parțială a abonamentelor la diferite cluburi de sport (sală de sport, yoga, pilates, squash, înot, dans etc.).

De asemenea, colaborăm cu experți în psihologie, nutriție, educație financiară și juridică, și organizăm sesiuni lunare pentru colegii noștri, prin care îi îndemnăm să adopte un stil de viață echilibrat.

La MassMutual Romania, colegii noștri au parte de o serie de beneficii și participă la programe și servicii care îi ajută să ducă o viață echilibrată. Înțelegem importanța de a fi alături unul de celălalt și, prin aceasta, ducem mai departe tradiția de a ne ajuta reciproc.

5. Considerați că salariul a rămas factorul principal al alegerii unui job? Care este strategia dvs. privind creșterea salariilor în 2023?

Considerăm că o remunerație echitabilă și egală rămâne în fruntea listei, dar nu mai este singurul factor pe care angajații îl iau în considerare atunci când aleg un nou loc de muncă sau decid să rămână în funcțiile lor actuale. Oamenii încep să acorde din ce în ce mai multă atenție atmosferei de lucru, securității la locul de muncă, pachetului de beneficii, programului flexibil și posibilităţii de a munci de acasă, precum și implicării în inițiative sociale și comunitare.

Strategia noastră de creștere a salariilor este aliniată la tendințele pieței și acordăm o atenție deosebită sondajelor salariale pentru a ne asigura de recompensarea în mod corect și competitiv a colegilor noștri pentru munca și contribuțiile lor în cadrul companiei noastre.

6. Generațiile tinere pun accent pe diversitatea în echipă. Cum este abordat în companie subiectul mix de generații și naționalități?

Într-o organizație multiculturală precum MassMutual, crearea unei culturi de conviețuire mutuală (bazându-ne unul pe celălalt) se află în centrul a tot ceea ce facem. De aceea, am cultivat un mediu de lucru flexibil, incluziv și colaborativ, în care atât colegii noștri, cât și munca lor sunt văzute, apreciate și respectate. Aceste valori au stat la baza MassMutual Romania din momentul deschiderii birourilor noastre din București și Cluj-Napoca în august 2020.

Crearea unui loc de muncă diversificat și incluziv duce la soluții inovatoare, la luarea de decizii și rezultate mai bune, deoarece colegii noștri se simt incluși în tot ceea ce facem și contribuie cu idei inovatoare. Pe lângă stimularea performanțelor individuale și de echipă, o cultură incluzivă ajută, de asemenea, la atragerea și păstrarea talentelor, creează noi oportunități și poate duce la o mai bună rezolvare a problemelor.

7. Ce acțiuni de Employer Branding ați făcut în 2022 și ce planuri aveți pentru 2023?

Construirea și susținerea unui brand de angajator este foarte importantă, mai ales pentru o companie nouă precum a noastră. Piața IT este extrem de competitivă, iar cererea de talente depășește numărul de candidați, așa că am înțeles de la bun început că trebuie să comunicăm în mod constant despre compania noastră și despre ceea ce ne face unici și atractivi pentru candidați.

În 2022, strategia noastră EB&RM s-a bazat pe un mix de tactici, de la participarea și susținerea diverselor conferințe IT, utilizarea de social media organică și plătită, prezența în presă, utilizarea de reclame outdoor, realizarea de videoclipuri despre brandul și angajații noștri și multe altele. Ne-am asigurat că suntem prezenți în mod constant în mentalul publicului nostru țintă și că acesta află tot mai multe despre compania noastră cu fiecare interacțiune pe care o are cu noi.

8. Cum ați abordat subiectul remote/hibrid/office în 2022 și cum credeți că s-a reflectat politica dvs. în imaginea companiei în piață?

Am înțeles că nevoile angajaților s-au schimbat în ultimii ani, iar pandemia a reproiectat modul în care lucrăm și nevoile noastre personale. La MassMutual Romania, apreciem atât flexibilitatea pe care o oferă un mediu de lucru la distanță, cât și valoarea care vine din conectarea și colaborarea în persoană. Prin urmare, avem o politică de lucru integral de la distanță, având în același timp spații de birouri disponibile atât în București, cât și în Cluj-Napoca pentru cei care decid să lucreze ocazional de la sedii. Chiar și procesul nostru de angajare este complet online.

Companiile care își sprijină angajații să își atingă obiectivele și îi tratează cu încredere, respect și demnitate au de câștigat semnificativ. Acestea pot angaja și păstra mai bine oamenii talentați, precum și atrage noi talente. La MassMutual Romania, înțelegem că cel mai valoros atu al nostru este reprezentat de oamenii noștri, un grup de indivizi foarte motivați, care se dezvoltă într-o cultură pozitivă, în care se pot baza întotdeauna unii pe alții.

9. Cum resimt angajații dvs coerența companiei cu valorile și misiunile comunicate la angajare? Rămâne relevantă nevoia unei culturi organizaționale coerente în 2023?

Cultura companiei noastre este vizibilă încă de la primul contact pe care un individ îl are cu MassMutual Romania. Strategia noastră de recrutare urmărește să atragă oameni talentați, fiind în același timp autentică în ceea ce privește ceea ce înseamnă să lucrezi în compania noastră. Acest lucru îi ajută pe potențialii candidați să decidă dacă acesta este un loc care se aliniază cu ceea ce este cel mai important pentru ei.

Credem că experiența inițială pe care o au noii angajați atunci când se alătură companiei stabilește cursul pentru o carieră de succes în cadrul organizaţiei noastre. Prin urmare, continuăm să ne dezvoltăm procesul de integrare pentru a reflecta mai bine brandul nostru de angajator și angajamentul nostru față de dezvoltarea profesională, bunăstarea personală și implicarea în comunitate. Noii angajați sunt încurajați să îmbrățișeze aceste angajamente pe măsură ce devin parte a comunității MassMutual.

10. Care a fost cea mai grea decizie pe care ați luat-o la nivelul departamentului de Resurse Umane în 2022?

2022 a fost un an de creștere pentru compania noastră, care are acum peste 350 de colegi, iar acest lucru a adus o mulțime de provocări și decizii dificile de luat în departamentul de resurse umane și nu numai. Indiferent de provocarea pe care am avut-o, am luat deciziile în mod etic și ne-am ghidat întotdeauna după valorile noastre fundamentale. Uneori, acest lucru a însemnat că a trebuit să depășim mai multe obstacole și că munca noastră a devenit exponențial mai dificilă, dar a face alegerile corecte este în prim-planul a ceea ce suntem.

Ești pasionat de IT?

Hai la MassMutual Romania! Intră pe pagina de cariere a celui mai îndrăgit angajator din țară și dă un boost viitorului tău profesional.