McDonald’s va oferi diplome de absolvire liceale

16.05.2017
McDonald’s va oferi diplome de absolvire liceale

Confruntată cu o epidemie de abandon școlar scăpată de sub control, societatea americană apelează la tot felul de soluții care până de mult ar fi părut improbabile. Una dintre aceste soluții este implicarea multinaționalelor în educația tinerilor.

Conform statisticilor oficiale, citate de dosmething.org, după ce multa vreme a fost pe locurile fruntașe între țările dezvoltate în ceea ce privește numărul de absolvenți, Statele Unite se află acum pe locul 22 din 27. 1.2 milioane de tineri abandonează studiile liceale în fiecare an. Aceasta situație a împins in piata muncii în ultima perioadă un număr de 40 de milioane de angajați care nu au diploma de absolvire a liceului.

Alăturându-se efortului național de schimbare a acestei situatii, compania McDonald’s și-a anunțat implicarea în sistemul educațional american prin programul Career Online High School, o instituție acreditată ce va oferi fiecărui elev care participa o diplomă de absolvire și o șansă la un loc de muncă mai bun.

Ajutați de compania Cengage, cei de la McDonald’s vor oferi acces gratuit la cursurile liceale, consultanță în cariera și asistență celor are aleg să continue studiile la o facultate. Până in prezent, spun cei de HR Dive, 5.000 de angajați ai companiei s-au înscris în program, iar anul acesta se vor oferi primele 100 de diplome de absolvire.

Fara categorie