Microsoft va concedia mii de angajați din afara SUA

10.07.2017
Microsoft va concedia mii de angajați din afara SUA

Compania americană Microsoft a anunțat că va începe un proces masiv de reorganizare, care va duce la concedierea unui număr încă necomunicat de angajați. Potrivit presei internaționale, sunt vizațe câteva mii de persoane, majoritatea din alte țări decât Statele Unite.

Motivul oficial al acestei măsuri este, potrivit Microsoft, o reorientare a strategiei de afaceri, care de acunm înainte va consta într-un accent mai mare pus pe vânzarea de abonamente pentru aplicații ce pot fi folosite pe dispozitivele mobile conectate la Internet.

Microsoft va încerca să genereze astfel venituri constante din aceste abonamente. În general, veniturile companiei erau generate de plățile unice făcute de utilizatori pentru a folosi produsele sale cum sunt Windows sau Office.

În prezent, Microsoft are 121.500 de angajați, dintre care aproape 50.000 în afara SUA. Notificările de concediere au început deja să fie trimise către angajați. Cele mai multe persoane care vor părăsi compania, peste 1.300, lucrează la Nokia, companie achiziționată de Microsoft în 2013. Încă în jur de 500 de persoane vor fi trimise acasă de la alte subsidiare ale gigantului IT.

Așa cum fac toate companiile, ne evaluăm modelul de afaceri la intervale regulate. Aceste evaluări pot rezulta în creșterea investițiilor pe anumite segmente și, din când în când, restructurarea altora,” se spune într-un comunicat oficial.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Fara categorie

Daniel P.