Minivacanța de 5 zile începe pe 1 iunie

22.05.2017
Minivacanța de 5 zile începe pe 1 iunie

Angajații din sectorul bugetar au primit încă o zi liberă neplanificată anul acesta, după ce Hotărărea de Guvern care declară și ziua de 2 iunie zi nelucrătoare a fost aprobată săptămîna trecută. Ziua de 2 iunie, care nu era oficial în calendarul de zile libere oficiale, va fi recuperată, cel puțin la nivel declarativ, fie pe data de sâmbătă, 10 iunie, fie prin adăugarea de ore suplimentare până pe data de 16 iunie.

Guvernul a luat această decizie pentru a crea o legătură între ziua nelucrătoare de 1 iunie, care pică joi, și ziua de sâmbătă. La sfârșitul primului weekend din iunie urmează încă o zi liberă, cea de 5 iunie, ceea ce înseamnă că prima zi lucrătoare a primei luni de vară va fi marți, 6 iunie.

Este pentru prima oară când angajații statului român beneficiază de o această sărbătoare pe data de 1 iunie. În octombrie anul trecut, parlamentul a decis ca ziua copilului să fie declarată zi nelucrătoare, motivând decizia prin nevoia copiilor de a își avea părinții aproape în această zi.

Ca de obicei însă, nu toți bugetarii vor beneficia de această decizie. Cei care lucrează în domenii în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului de permanență a lucrului se vor duce la serviciu. La fel vor face și judecătorii, avocații și personalul din domeniu implicați în în soluționarea proceselor cu termen în data de 2 iunie 2017.

Fara categorie