Motivul pentru care NU avansezi în carieră după mulți ani de muncă

06.06.2016
Motivul pentru care NU avansezi în carieră după mulți ani de muncă

Una dintre relațiile care-ți pot determina drumul în carieră este cea cu managerul. Înțelege-te bine cu el și atunci vei avea prioritate la succes. Sfidează-l și atacă-l și s-ar putea ca talentele și skill-uri tale să nu fie suficiente pentru a avansa profesional. Așa că, pe cât posibil, fă-ți viața ușoară și evită să-ți transformi șeful în cel mai mare dușman al tău. Nu este nici inteligent, nici productiv pentru tine. De aceea, ați face bine să evitați situațiile pe care vi le descriem mai jos.

1. Să ți se reamintească ce ai de făcut

Cu siguranță fiecare dintre noi mai uită de task-urile pe care le are, dar asta nu înseamnă că trebuie să transformăm excepția într-o regulă. Atunci când ți se spune să duci la bun sfârșit un lucru, ar fi bine să-l și duci. Dacă nu poți face ceva din anumite motive, atunci spune dinainte acest lucru. Dacă ai nevoie de mai mult timp și ți se pare că deadline-ul este prea strâns, anunță de la început. Așa vei evita o grămadă de stres și nici nu-ți vei face din șef un inamic.

2. Să nu știi să prioritizezi

Cu excepția celor veniți recent într-o firmă, orice angajat trebuie să poată jongla cu mai multe sarcini profesionale deodată. Dacă nu știi să faci acest lucru și chiar mergi la superiorul tău să te îndrume, atunci o să pari ca fiind nepregătit pentru jobul pe care îl ai. Este munca ta și tu ar trebui să știi cel mai bine ce joburi sunt mai importante și ce sarcini mai pot aștepta.

3. Să inventezi scuze

Dacă ai greșit ceva, nu consuma altora timpul inventând scuze pe care nimeni nu o să le creadă. Nu arunca vina asupra altora, dacă știi clar că a fost vina ta și nici nu dramatiza mai mult decât este cazul. Asumă-ți greșeală și mergi mai departe.

4. Să nu ai spirit de echipă

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Planificare carieră