Muncă la birou sau de acasă? Ce alegi?

06.04.2016
Muncă la birou sau de acasă? Ce alegi?

Societatea evoluează odată cu tehnica, iar noile joburi permit inclusiv munca de acasă, departe de ochiul vigilent al șefului, dar și de interacțiunea cu colegii. Mutarea biroului pe canapeaua din sufragerie a devenit posibilă de când unele sarcini de serviciu pot fi realizate integral pe calculator, iar acesta poate fi chiar laptopul personal. Renunţarea la munca de la birou nu este pentru oricine. Tu ce alegi? Munca la birou sau munca de acasă?

Cel mai frecvent, freelanceri care își desfășoară activitatea în domenii de creație sau în online sunt cei care nu mai au nevoie să semneze condica la birou. Ei nu sunt angajații unei companii, ci muncesc în baza unor contracte pe perioadă determinată, încheiate cu anumiți clienți. Pe lângă aceștia, beneficiază de avantajele lucrului la domiciliu și angajații unor companii din IT sau Telecom, mai ales. Firmele care acceptă astfel de situații își asumă riscul de a nu putea controla activitatea angajatului la fel de bine ca atunci când se află la birou. Scapă însă de obligația de a-i asigura un spațiu de lucru adecvat, adică de costuri care includ chirie, utilități etc.

Renunțarea la cadrul pe care munca de birou îl asigură nu este însă pentru oricine

Suntem unici, iar diferențele dintre noi înseamnă că avem nevoi pe care colegul nostru care deja muncește de acasă poate că nu le are. „Munca la domiciliu poate fi încercată de către oricine, însă cu siguranță unele persoane se vor regăsi mai bine în felul acesta de organizare, pe când altele ar putea să întâmpine dificultăți majore în a se structura. Cei care au o personalitate mai organizată, mai independentă, vor da randament bun și se vor regăsi foarte bine într-un program de muncă flexibil. Însă persoanele care sunt nesigure, care au nevoie frecventă de confirmare și validare, care sunt dependente de conexiune interumană și se afirmă mai bine în echipă, este posibil să se simtă inconfortabil lucrând de acasă”, spune psihoterapeutul Luiza Udrea.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Echilibru