Nivel record atins de Bitcoin

12.05.2017
Nivel record atins de Bitcoin

Nu mai puțin de 1.718 dolari a ajuns să valoreze fiecare moneda virtuală Bitcoin, cel mai mare nivel atins vreodată de la inventarea monedei. Creșterea a fost fulminantă, dacă ne gândim că în urmă cu un an un Bitcoin valora doar 450 de dolari.

Creată in 2009 de Satoshi Nakamoto ca o modalitate de plată electronică menită să asigure protecția investițiilor, moneda Bitcoin a căpătat rapid importanță pe piețele financiare si nu numai,  doar în 2015 fiind acceptată ca metodă de plată de peste 100.000 de comercianți la nivel mondial, inclusiv giganți ca  PayPal, Microsoft sau Dell.

Creșterea continuă a valorii monedei este alimentată, potrivit lui Charles Bovaird, editor șef al publicației online CoinDesk, de mai mulți factori macroeconomici, inclusiv starea generală de instabilitate din Europa sau decizia Japoniei de a recunoaște Bitcoin ca metodă de plată.

Anul trecut, Bitcoin a avut o rată de creștere a investiției de 100%, dar, avertizează specialiștii, este de cinci ori mai instabilă decât indicele S&P 500.

„Astfel de evenimente ajută la legitimizarea monedei Bitcoin, ajutând aceasta criptomoneda să devină un mod de schimb”, spune Bovaird potrivit Time. „Valoarea unui Bitcoin crește odată cu valoarea altor criptomonede aflate pe piață.”

Fara categorie