Noi beneficii pentru cei care angajează ucenici sau stagiari

12.07.2017
Noi beneficii pentru cei care angajează ucenici sau stagiari

La începutul săptămânii a fost promulgată legea care modifică prevederile actului normativ referitor la ucenicia la locul de muncă și cel care reglementează efectuarea stagiului pentru absolvenții de învățământ superior.

Potrivit noii legi, un angajator care încheie un contract de ucenicie va putea beneficia la cerere din partea statului de o sumă de 1.125 de lei lunar, pe toată perioada derulării contractului, bani ce vor fi plătiți din bugetul asigurărilor pentru șomaj, sau din fonduri nerambursabile.

Pentru cei care încheie contracte de stagiu, suma prevăzută a fi acordată este de 1.350 de lei pe lună, pe întreaga durata a contractului. Sumele vor proveni din bugetul asigurărilor pentru șomaj, fonduri publice sau nerambursabile.

Măsurile nu se aplică și contractelor de stagiu sau ucenicie care au fost încheiate înainte de intrarea in vigoare a noii legi. Vor fi considerate ucenicie la locul de munca contra cele încheiate pentru nivelurile de calificare 2,3 si 4.

Scopul acestor modificări, ce aduc sume mai mari in aceste cazuri, este de a stimula folosirea de ucenici sau stagiari de către angajatorii are nu dispun de suficiente fonduri pentru a susține singuri plată angajaților.

Internships și voluntariat

Daniel P.