Norvegia, fericire relativ absoluta

03.04.2017
Norvegia, fericire relativ absoluta

Sursa foto: Sustainable Development Solution Network

Viata pare sa devina pe an ce trece Raiul pe Pamant in Norvegia, conform Raportului Fericirii comandat de Natiunile Unite si publicat de Sustainable Development Solution Network. De fapt, nordul Europei in general pare a fi un loc propice pentru orice pamantean care vrea sa-si duca zilele in pace si fericire.

Conform studiului, care de cinci ani este publicat de Ziua Internationala a Fericirii, norvegienii sunt cei mai fericiti oameni de pe planeta. Sunt urmati indeaproape de danezi, de locuitorii Islandei, de elvetieni si de finlandezi.

Pentru a ajunge la concluziile raportului (pe care, daca sunteti curiosi, il puteti descarca de aici ), cercetatorii ONU au chestionat, conform Bloomberg, 1000 de oameni din 150 de tari. Acestora li s-a cerut sa noteze, pe o scara de la 1 la 10, gradul de multumire legat de viata pe care o duc.

Apoi, folosind date legate de produsul intern brut al tarii pe cap de locuitor, speranta de viata, libertatea de a decide in legatura cu propria viata, gradul de coruptie din tara, actele de caritate facute de respondent si sprijinul pe care acesta il are din partea familiei, s-a intocmit topul celor mai fericite tari din lume.

Conform acestor date, locuitorii din tarile foarte dezvoltate nu prea apreciaza bunastarea tarii lor. Germania, de exemplu, se afla pe locul 16, cu doua locuri in urma Statelor Unite. Locuitorii Marii Britanii sunt ceva mai ursuzi decat cei din fostele colonii, ocupand locul 19. Rusia, pierduta printre sanctiuni, nici macar nu isi vede dusmanii istorici de pe locul 49, iar China ocupa un rusinos loc 79.

La polul opus tarilor nordice, cei mai nefericiti oameni locuiesc in Republica Centrafricana, Burundi, Tanzania si Siria. Cat despre Romania, locuitorii tarii noastre se considera foarte nefericiti. Locul 57 pentru noi.

Nota Undelucram.ro: inainte de a va impacheta haine groase pentru o excursie de cativa ani in nordul Europei, mai analizati un pic. Norvegia are o populatie de 5 milioane de oameni, conform recensamantului din 2012. Cei 1000 de oameni chestionati reprezinta 0.02% din populatie. Stie cineva cat inseamna 1000 din 2 miliarde, in cazul Chinei?

Fara categorie