Nu incerca asta la interviul de angajare! Recrutorii au ramas PAF

18.06.2012
Nu incerca asta la interviul de angajare! Recrutorii au ramas PAF

Care este cel mai neobisnuit lucru pe care il poate face cineva in timpul interviului de angajare? Sa atipeasca, sa dispara pur si simplu sau sa apara cu o zi mai tarziu?

Se pot intampla si lucruri mai surprinzatoare de-atat, potrivit unui sondaj realizat recent de CareerBuilder.com in randul managerilor care deruleaza interviurile de angajare:

- La intrebarea "De ce vrei sa lucrezi la noi?", raspunsul candidatului a fost "Pentru ca imi place de fata de la receptie";

- La inceputul interviului, candidatul a pornit un CD player portabil cu melodia "I feel good" si le-a spus recrutorilor ca doar asa se poate relaxa;

- Un candidat a vrut sa-i impresioneze pe recrutori si le-a aratat mai multe trucuri de mentalist, cu flori, porumbei, iepuri si alte smecherii;

- Un barbat s-a prezentat la interviul gresit - vroia sa candideze pentru un alt post, la o alta companie;

- O candidata le-a lasat recrutorilor senzatia ca reusise crima perfecta, deci are toate calitatile pentru un simplu job - isi ucisese sotul si nu a fost prinsa;

- Un tanar primea si trimitea SMS-uri pe sub masa in timp ce vorbea cu managerul de recrutare;

- Un candidat a vrut sa transmita mesajul ca nu e interesat de titluri si functii: "Nu ma intereseaza sa promovez in urmatorii 5 ani, cata vreme imi veti da un salariu mult mai mare";

- "Este exclus sa ma trimiteti in delegatie de serviciu in zilele in care echipa de fotbal a orasului are meci acasa", le-a precizat clar recrutorilor un tanar microbist;

- Candidatul a incercat sa o agate pe specialista HR in timpul interviului, iar dupa interviu a invitat-o la o cafea.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri