Nu si-au imaginat ca e posibil ASA CEVA la interviul pentru un job

12.08.2013
Nu si-au imaginat ca e posibil ASA CEVA la interviul pentru un job

Peste 2.000 de manageri care fac recrutari in firmele americane au fost rugati sa povesteasca cea mai scandaloasa experienta pe care au avut-o cu un candidat venit sa se angajeze.

Situatia cea mai incredibila a fost aceea a unei persoane care a intrat in sala de interviu cu spatele, sarind peste cap ca o gimnasta la exercitiul pe barna (backflip) sau ca un fotbalist dupa ce a inscris un gol.

Recrutorii nu isi pot imagina ce a fost in capul omului, de ce a crezut ca va reusi sa obtina un post de birou demonstrandu-si calitatile de atlet.

Un alt candidat s-a prezentat in fata comisiei de recrutare imbracat intr-un costum de clovn. Altul a venit cu cartile de Tarot si le-a propus recrutorilor sa le ghiceasca viitorul.

Alte situatii traznite din sala de interviu:

- un candidat a venit cu un ceas de sah, l-a pus pe biroul recrutorului si i-a spus "Va demonstrez in 3 minute ca sunt omul perfect pentru acest job";

- un alt candidat le-a adus membrilor din comisia de interviu lozuri in plic si bilete la loterie;

- o candidata a venit cu cadouri pentru recrutori dupa ce a vazut pe Internet cam ce isi doreste fiecare;

- un candidat le-a trimis recrutorilor prin curier un pantof cu mesajul "Eu sunt Cenusareasa pentru firma voastra, angajati-ma".

Interviul de la A la Z Resurse interviuri

17.09.2013

@kkk: de acord!

Raluca

15.09.2013

doaaaamne, mare ti/.e gradina :))))) la noi eu nu am auzit de asa ceva? voi ati auzit?

gigel

21.08.2013

Mi se par foarte tari si haioase, astia sunt oameni dezghetati cu simtul umorului, ce e rau sa intrii in sala facand un backflip ? daca nu ma agajez in PARLAMENT mai duten PLM de corporatist si na un skill in plus,fac si backflipuri. Oamenii astia merita o medalie, nu par a fi oi! Pt restu, exista pupncurismu,obedienta,si FI CEL MAI LOIAL SCLAV

kkk

21.08.2013

bla bla bla

Andrei

12.08.2013

sunt curios cum i-a demonstrat ala in 3 minute ca el e cel mai bun?!?!?!?!