O NOUA MODA la interviul de angajare. Vei ramane BLOCAT cand intri in sala

27.04.2012
O NOUA MODA la interviul de angajare. Vei ramane BLOCAT cand intri in sala

Cand mergi la un interviu de angajare, te astepti sa intalnesti o persoana (simpatica sau antipatica) pe care iti propui sa o cuceresti. Dar daca dai de o COMISIE alcatuita din 6-7 oameni?

Din ce in ce mai multe firme organizeaza un nou tip de interviu de angajare - asa-numitul "interviu-panel".

Angajatorii considera mai eficient uneori sa il puna pe candidat in fata unui numar mare de persoane, fiecare avand un cuvant de spus in recrutarea respectiva.

"Interviurile de grup au devenit tot mai populare in ultima perioada, mai ales in randul multinationalelor, datorita avantajelor pe care le prezinta", spun specialistii in resurse umane.

Comisia de angajare rezolva mai multe lucruri in acelasi timp:

- decizia de angajare se ia in urma unei singure intalniri, nu mai sunt necesare 3-4 runde de interviu si reveniri ale candidatilor la sediul firmei;

- toti membrii comisiei aud raspunsurile candidatului la aceleasi intrebari si au o baza comuna pentru a discuta prestatia acestuia;

- se reduce factorul subiectiv din decizia de angajare, dat fiind ca toate persoanele care hotarasc angajarea dezbat impreuna si instant prestatiile vazute;

- angajatorii vad cum reactioneaza candidatul cand este pus sub presiune;

- membrii comisiei vor avea roluri diferite si candidatului ii sunt testate reactiile intr-un mediu complex.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri