Pentru a avea succes trebuie să-ți faci patul dimineața

28.06.2017
Pentru a avea succes trebuie să-ți faci patul dimineața

În urmă trei ani amiralul și Navy Seal în retragere Bill McRaven, autorul bestsellerului Make Your Bed, carte considerată de Wall Street Journal drept un îndrumar pentru tineri care îi poate „inspira să devină tot ceea ce pot,” a ținut o alocuțiune în fața abolvenților de la Unviversitatea din Texas.

Pornind de la bogata sa experiență (a făcut parte din echipa care a participat la găsirea lui Osama bin Laden în 2011) McRaven a început discursul său prin a spune:

1. Începe ziua cu o „misiune îndeplinită”. „Uneori doar simplul fapt că ți-ai făcut patul dimineața îți oferă forța necesară să începi ziua și de a o termina așa cum trebuie!

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

A continuat cu alte 9 sfaturi, pentru tinerii absolvenți, inspirate de experiențele trăite în misiunile sale:

2. Nu poți face nimic singur. „Nu poți să navighezi singur. Găsește pe cineva care să împartă viața cu tine. Fă-ți cât mai mulți prieteni și nu uita niciodată că succesul tău depinde și de ceilalți.

3. Numai generozitatea inimii tale contează. „Nu contează statura ta impozantă, ci generozitatea inimii tale”, scrie McRaven, povestind cum a întâlnit un adevărat erou, care avea Medalia de Onoare și o înălțime de doar 1, 60 m.

4. Viața nu-i corectă! Mergi mai departe!În timpul antrenamentelor eram pedepsit pentru orice. Îmi aduc aminte ce mi-a spus un instructor când l-am întrebat de ce face asta - Fiindcă... viața nu e corectă iar cu cât mai repede vei învăța asta, cu atât va fi mult mai bine pentru tine.

5. Căderile te fac mai puternic. „Circus se numea o pedeapsă care ne obliga să înotăm două ore în plus pe zi timp de o lună. Eram căzut fizic și psihic, dar după o lună, devenisem cel mai bun înotător din grupă.”

6. Trebuie să îndrăznești cât mai mult. „Viața este cu adevărat o luptă ,iar eșecurile sunt prezente în fiecare zi. Dacă trăiți cu teama eșecurilor, a greutăților de fiecare zi și nu îndrăzniți cât mai mult,nu veți ști niciodată cine sunteți cu adevărat, ce potențial aveți!”

7. Ridicați-vă! Curajul e ascuns în voi! „În viață, să-ți atingi scopurile, să participi la competiții, să învingi, înseamnă că ești un bărbat sau o femeie cu mult curaj. Curajul este în voi,săpați adânc și-l veți găsi din abundență!

8. Depășiți momentele „negre”. “Există momente dificile, când o iubire s-a pierdut, viitorul nu mai este așa minunat și s-a rupt ceva în voi. În acele momente negre, priviți în voi, în interior și veți deveni cei mai buni!”

9. Dăruiți SPERANȚĂ! „Speranța este prezentă în momentele cele mai grele. Ea se naște din durere, dezamăgire, agonie. Fiți puternici...Speranța este cea mai puernică forță din Univers!”

Niciodată nu ABANDONAȚI! Clasa lui McRaven a început cu 150 de elevi și au terminat doar 33 . Cunoașteți procedura: Cine ABANDONEAZĂ trage clopotul de trei ori. ”Viața este întotdeuna plină de dificultăți. Dacă ABANDONAȚI nimic nu va fi mai usor. De aceea – Never, ever ring the bell!”, ne spune Amiralul Bill McRaven.

Echilibru Planificare carieră Motivație și vocație

Undelucram.ro