Peste jumătate dintre angajați se îngrașă la serviciu

24.05.2017
Peste jumătate dintre angajați se îngrașă la serviciu

Cum a lucra în perioada în care trăim echivalează pentru mulți dintre noi cu a sta pe scaun, nu e de mirare că din ce în ce mai mulți dintre noi manifestăm afecțiuni pe care cei care lucrează activ nu le cunosc. Iar una dintre aceste afecțiuni este obezitatea.

Sedentarismul este considerat principalul vinovat de creșterea în greutate pe care angajații intervievați de CareerBuilder o acuză. Din cei 3.420 de angajați chestionați , majoritatea din sectorul privat, 56% se consideră supraponderal, iar de vină este, desigur, locul de muncă.

Deși aflat pe primul loc în topul motivelor pentru această situație, sedentarismul la locul de muncă nu este singurul vinovat pentru aceasta situație. Locul 2 îl ocupă programul obositor, care nu lasă loc sau energie pentru exerciții după o zi de muncă.

Mai sunt considerate de angajați motive ale îngrășării mesele regulate la serviciu, de regula la fast food, zilele de naștere sau aniversările sărbătorile cu mâncare multă la birou, tentația de a da iama prin borcanul cu prăjiturele pus la dispoziție de angajator și obligativitatea închipuită de a mânca din hrană adusă de acasă de colegi.

Ca răspuns, din ce in ce mai mulți angajatori oferă posibilitatea celor care muncesc să petreacă si mai mult timp la serviciu, dar de data aceasta la sala de sport proprie. În vest, 28 % dintre companii au în dotare o astfel de sală de sport, folosita, e adevărat, de puțin peste 30% dintre angajați.

Echilibru