Plan de urgență când rămâi fără job

02.03.2023
Plan de urgență când rămâi fără job

Sigur ai tot auzit despre valul de concedieri în masă sau poate ești chiar tu în situația nefericită de a fi rămas fără job. Este neplăcut și frustrant să te afli în această situație. Este important, însă, să găsești metode prin care să te calibrezi rapid, mai ales dacă nu ai economii suficiente pentru a-ți susține stilul de viață în următoarele 6-9 luni. Iată câteva idei care te vor ajuta să îți găsești un loc de muncă mai rapid.

Ia o mică pauză

Ia-ți puțin timp să procesezi situația, să faci pace cu ea și apoi poți începe să acționezi. Nu este o idee bună să începi să aplici la sute de joburi din frustrare, nici să începi să răspunzi pasiv-agresiv la întrebările recrutorilor. E bine pentru tine să te calmezi și să vezi cum poți face ca această situație să lucreze în favoarea, nu împotriva ta.

Asigură-te că toate drepturile îți sunt respectate

Acum că ai tras aer în piept și ești calm, informează-te care sunt drepturile tale și ce compensații trebuie să primești din partea angajatorului. E bine să porți discuții civilizate cu foștii tăi superiori și, dacă este posibil, chiar să primești recomandări din partea lor.

Ai grijă de sănătatea ta mintală

Este o provocare să treci prin această experiență. Dacă simți că gestionezi presiunea cu greu din punct de vedere emoțional, caută persoane și instrumente care te pot ajuta să te echilibrezi. Poate fi un prieten care a trecut prin același lucru, un membru al familiei care mereu te ajută să te simți mai bine în situații dificile, un terapeut sau un abonament la sala de sport. Orice funcționează pentru tine e perfect!

Evaluează-ți abilitățile

Analizează ce abilități ai care te-ar putea ajuta imediat să obții un venit. Dacă ai o pasiune, o competență sau un talent care poate deveni un serviciu, ar putea fi util să începi să le promovezi. Ai acum instrumente gratuite, care te ajută cu tot ce ai nevoie pentru o prezență optimă în mediul online. Dezvoltarea afacerii prin conținut pe diverse platforme de social media este gratuită, necesită doar timpul și dedicarea ta. E nevoie să educi publicul în aria ta de expertiză pentru a-ți crește credibilitatea și clienții vor veni cu ușurință către tine. Din punct de vedere legal, este destul de simplu să faci acest lucru să se întâmple.

Intră în comunități specifice

Orice informație de care ai nevoie poate fi aflată ușor, dacă te afli în comunitatea potrivită. Aproape toate platformele au grupuri de sprijin pentru diverse domenii de activitate, în care poți găsi idei, parteneri, colaboratori, clienți și răspunsuri la frământările tale. Puterea comunității este neprețuită. Există multe grupuri și pentru candidați aflați în căutarea unui job, mulți recruiteri pun anunțuri publice pe LinkedIn - ai diverse opțiuni prin care te poți prezenta ca un candidat valoros, ceea ce și ești.

Dezvoltă-te

Dacă aplici la joburi și ești în așteptarea unui răspuns, folosește-te de timpul dintre două interviuri pentru a identifica ce competențe ai putea să dezvolți sau să îmbunătățești. Există o mulțime de cursuri gratuite sau la prețuri modice, care nu îți vor face gaură în buget, dar care te vor ține actualizat cu cele mai noi informații din domeniul tău sau care te vor ajuta să ai o perspectivă mai amplă. Oricare dintre situații este în avantajul tău atunci când ești în căutare de un nou job

Aplică strategic

Investește timp și energie pentru a face o listă de companii-țintă și dezvoltă o strategie care să te ajute să ajungi mai repede la interviu. Aceasta implică să te asiguri că știi tot ce se poate ști despre companie, să ai un CV optimizat, să pregătești o scrisoare/ un mesaj personalizat pentru acea companie, să te conectezi cu persoane de decizie, să interacționezi cu postările lor din social media - cu alte cuvinte, să fii proactiv și să atragi reflectoarele asupra ta pentru a deveni un candidat pe care și-l doresc la interviu.

Fă-ți un program

Căutarea unui nou job este o activitate consumatoare de timp și energie. Fă-ți un plan și ține-te de el. De exemplu, propune-ți să aplici la un job pe zi, însă acela să fie analizat cu atenție, pentru a te asigura că este potrivit pentru tine. Poți să decizi să te conectezi cu 10 persoane noi pe săptămână, să lași 5 comentarii la postările companiilor-țintă, să participi la un eveniment de networking offline. Oricare ar fi obiectivele pe care ți le propui, e important să fii constant în eforturile tale. O acțiune mică făcută zilnic aduce mai multe rezultate decât o acțiune mare făcută o dată pe lună.

Amintește-ți că este o situație temporară

Dacă există presiune financiară și ai nevoie să accepți un job pentru care vei fi plătit mai puțin decât sperai, fă acest lucru cu inima împăcată. Faci ce este nevoie pentru tine și familia ta și nu te dai bătut, cauți în continuare un job care este potrivit cu nivelul tău de senioritate. Nimic nu este permanent, e important să-ți amintești asta!

LinkedIn este arma ta secretă

Dacă ai un profil de LinkedIn optimizat și ești activ zilnic acolo, implicându-te în comunitatea ta și construind relații, ai mari șanse să fii invitat la interviu fără să faci nimic altceva. Important este să te faci vizibil acolo unde este nevoie de tine.

Dacă ai pus în aplicare acești pași, te asigur că vei avea câteva conversații productive în fiecare săptămână. Una dintre ele va veni cu o ofertă și toată munca ta va fi meritat!

Tu cum ai gestionat această perioadă dificilă?