Planul național de formare profesională 2017, publicat

27.04.2017
Planul național de formare profesională 2017, publicat

Sursa foto: Radiocraiova.ro

Ca în fiecare an în această perioadă, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) a fâcut public planul național de formare profesională, un plan care în 2017 se va axa pe trei direcții principale.

Primul obiectiv al agenție este includerea în acest an în programe de formare profesională şi evaluare de competenţe a unui număr crescut de persoane, în special a şomerilor de lungă durată. La data publicării planului, 38.280 şomeri se aflau în evidenţele agenţiilor teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă.

Al doilea obiectiv anunțat este creșterea numărului de contracte de ucenicie încheiate, mai ales cu tineri. Se va pune accentul, spune ANOFM, pe ucenicie la locul de muncă şi stagii. În al treilea rând, statul se va ocupa de creşterea gradului de calificare al persoanelor aparţinând grupurilor dezavantajate.

Pentru a își atinge aceste ținte, agenția va organiza programe de calificare/recalificare, inclusiv programe de specializare sau perfecţionare într-o meserie deja cunoscută. Totodată, ANOFM promite să asigure persoanelor cu studii medii şi superioare dobândirea de competenţe comune mai multor ocupaţii.

Doar pentru luna mai, de exemplu, ANOFM a anunţat că va organiza 180 de programe de formare profesională la nivel național, sperând să adune un număr de peste 3.300 de participanți.

Planul detaliat anunţat de ANOFM poate fi consultat urmând acest link.

Fara categorie