Pluxee România: angajatorul dedicat implicării și stării de bine a angajaților la locul de muncă și nu numai

14.02.2024

Seria noastră de articole ajunge astăzi la un angajator care, prin natura activității sale, este dedicat beneficiilor oamenilor din organizație. Atât cea proprie cât și altor organizații din piața forței de muncă.

Pentru a înțelege atmosfera de lucru din Pluxee România, am discutat cu Florentina Ciontea, HR & CSR Director.

Descoperă de la Florentina insight-uri din abordarea echipei de Resurse Umane prin care compania își ține angajații mereu motivați.

1. Ce funcție ocupi în acest moment?

Sunt HR & CSR Director în cadrul Pluxee România & Bulgaria. În octombrie 2023, Sodexo Benefits and Rewards Services a devenit Pluxee. Noul brand susține misiunea companiei în era digitală, adaptându-se celor mai noi tendințe din tehnologie și piața muncii.

Această redenumire este un pas firesc pe care îl facem pentru a ne sprijini mai bine clienții în contextul actual, al schimbărilor permanente dar și al modificării așteptărilor angajaților față de beneficiile pe care le primesc.

Aceștia sunt tot mai interesaţi de zona de wellbeing, dar și de modul în care viața profesională contribuie la ‚binele’ mai mare, comun. Ne propunem să redefinim viitorul experienței angajaților, amplificând momentele de bucurie și creând noi oportunități pentru fiecare dintre partenerii noştri.

2. Povestește-ne despre background-ul tău profesional. Ce formare ai, în ce domenii ai lucrat până în prezent, ce pasiuni te-au ghidat în carieră?

Sunt de profesie psiholog și de 18 ani lucrez în HR. Am debutat în rolul de recrutor, o experiență care m-a învățat foarte multe despre lumea afacerilor și care mă ajută foarte mult și astăzi.

Când trebuie să descrii un rol și să prezinți într-un mod atractiv compania, înveți cum funcționează întreaga organizaţie, înveți despre cultura ei și întâlnești multe tipuri diferite de lideri. În această perioadă am evoluat profesional și mi-am asumat rolul de a coordona o echipă de recrutori.

Acesta a fost momentul în care mi-am dat seama cât de multă valoare există într-o echipă diversă, cu diferite moduri de acțiune și cât este de important ca fiecare să poată face lucrurile în felul său. Această schimbare de perspectivă m-a făcut să apreciez importanța empatiei în leadership.

Am fost mereu motivată de a avea un impact în business și am evoluat în rolul de HR Business Partner, având șansa să lucrez cu lideri valoroşi de la care am învățat să aliniez strategia de resurse umane cu cea de afaceri.

Consider că învățarea continuă este o componentă a jobului de zi cu zi, de aceea urmez constant cursuri pentru a fi la curent cu tot ce există nou în domeniu. De exemplu, mă ajută foarte mult în munca mea faptul că am calificarea CIPD (Chartered Institute Of Personnel Development) și sunt coach certificat de dezvoltare personală.

În viața personală îmi continui dezvoltarea în zona de psihologie și cultiv wellbeing-ul ca stil de viață, prin sport și prin mindfulness.

3. Ce te atrage cel mai mult la cultura organizațională a companiei pe care o reprezinți?

În 2023 Pluxee a primit certificarea Best Places to Work, un lucru de care sunt tare mândră. Avem o cultură organizațională solidă şi sănătoasă, cu multe oportunități de învățare, flexibilitate în modul în care lucrăm și oferim beneficii valoroase. Acestea ne-au susținut clasarea pe locul 3 printre organizațiile românești care au obținut această certificare în 2023.

4. Cât de importantă este valoarea diversității și cum se reflectă ea în climatul organizației?

Diversitatea este un element esențial care aduce o varietate de perspective, experiențe și idei în cadrul echipei noastre. Aceasta nu doar încurajează inovația și creativitatea, dar și accelerează rezolvarea problemelor. În plus, contribuie la promovarea incluziunii și la crearea unei atmosfere de lucru plăcute și dinamice.

În cursul anului precedent, am revizuit complet strategia noastră de employer branding pentru a susține atragerea talentelor de care avem nevoie. De la mesajele noastre de recrutare până la anunțurile de angajare, ne-am adaptat comunicarea pentru a asigura un apel puternic către o diversitate de experiențe și competențe.

Lansarea noului brand, Pluxee, subliniază și mai mult această abordare, consolidând angajamentul nostru față de egalitate și diversitate. Aceasta nu reprezintă doar o componentă a strategiei noastre de responsabilitate socială corporativă, ci reflectă de asemenea implicarea și angajamentul liderilor, fără de care inițiativele noastre ar rămâne simple vorbe frumoase.

Susținem promovarea femeilor în roluri de conducere prin mentorat, programe de dezvoltare, interne și externe, și sunt foarte bucuroasă să spun că în prezent 60% din rolurile noastre manageriale sunt deținute de femei.

5. Din ce în ce mai mulți candidați aleg beneficii ce țin de wellbeing. Care au fost inițiativele companiei în 2023 pentru dezvoltarea personală a angajaților?

Deoarece suntem o companie care își propune să redefinească prin serviciile sale experiența angajaților la locul de muncă și nu numai, credem cu tărie că este foarte important să fim primii care să oferim aceste beneficii angajaţilor noştri. Ne angajăm să ne sustinem colegii să găsească modalitățile potrivite pentru a se dezvolta profesional dar și personal.

În 2023, ne-am redefinit pachetul de beneficii pe baza feedback-ului colegilor noștri și a ultimelor tendințe de pe piață. Pentru că nu credem în rețete universale le-am oferit colegilor mai multă libertate de a alege, prin intermediul parteneriatului cu platforma de loializare și beneficii MyBenefits.

Am actualizat ofertele de servicii medicale și asigurări pentru angajați. De asemenea, am redefinit şi programul de dezvoltare pentru talentele din companie, pentru a le oferi o experiență personalizată și mai valoroasă, păstrând în același timp libertatea alocării bugetului de dezvoltare personală.

6. Ce planuri de viitor are compania? Cum intenționați să atrageți talentele din piață în următorii ani?

Avem un an interesant în față, deoarece tocmai am devenit o companie de sine stătătoare listată public, pe 1 februarie.

În ceea ce privește modul în care plănuim să atragem talente, pornim de la tendințele pieței, facem studii precum Workwise, tendinte și scenarii posibile pentru 2030, realizat de curând cu Ipsos și Future Station și apoi ne adaptăm strategia în funcţie de obiectivele propuse.

Astfel, conform acestui studiu, rolul angajatorilor devine din ce în ce mai mult acela de educatori, de aliați al angajaților - trecând dincolo de a fi doar furnizori de locuri de muncă. Ne propunem să îi sprijinim să navigheze prin schimbările constante și întrebările pe care și le pun.

De asemenea, vedem că profesioniștii sunt atrași de organizațiile care le împărtășesc principiile etice. În viitor credem că această aliniere a valorilor va fi și mai puternică și intenționăm să modelăm cultura organizațională internă pentru a avea un impact pozitiv în viețile angajaților noștri, atât profesional cât și personal.

7. Cum procedați când unul dintre colegi întâmpină o dilemă sau provocare în activitatea unei zile de lucru?

Primul lucru pe care îl fac este să ascult, să aflu mai multe. Cred că aceasta este baza de la care trebuie să pornim pentru a găsi soluții. Datorită modului nostru de lucru, flexibil, angajații Pluxee au libertatea de rezolva multe probleme personale fără să-și neglijeze obiectivele profesionale.

Unii dintre colegii noștri se deconectează pentru a-și lua copiii de la școală și se conectează ulterior pentru a-și termina sarcinile de la birou. Deoarece lucrăm în modul hibrid, trebuie să ne asigurăm că avem acces la colegii care ne pot sprijini cu răspunsuri și soluții. Din acest motiv punem accent pe prioritizare și colaborare

8. Numește 3 ingrediente care te fac mândră/u că ești parte din această echipă. Alege unul și povestește-ne mai multe.

În primul rând mă mândresc că întotdeauna găsim soluțiile în echipă. Credem în puterea echipei și nu doar a unor persoane extraordinare care lucrează individual. Al doilea lucru este modul în care îmbrățișăm schimbările.

Exemplul cel mai potrivit este adoptarea noului nostru brand, Pluxee, care ne-a dat ocazia să ne îmbunătățim și să învățăm noi moduri de a face lucrurile.

Nu în ultimul rând, cultura companiei pe care am reușit să o construim. Credem în cultura feedback-ului și punem în practică acest principiu cu ajutorul platformei The Happiness Index care folosește tehnologia și neuroștiința pentru a oferi feedback instantaneu despre fericirea și implicarea angajaților.

9. Consideri că salariul a rămas factorul principal al alegerii unui job? Care este strategia companiei pe care o reprezinți privind creșterea salariilor în 2023?

Beneficiile extrasalariale reprezintă în continuare un element deosebit de important, așa cum ne arată și studiile de pe piață. Ceea ce observăm însă este că salariul lunar, singur, nu mai este suficient și, frecvent, în procesul nostru de selecție, pachetul de beneficii este cel care face diferenţa.

Observăm o creștere constantă a interesului candidaților și angajaților pentru medii de lucru în care se simt ascultați și susținuți în parcursul lor de dezvoltare. Modul în care lucrăm s-a schimbat dramatic în ultimii ani și această tendință va continua cu siguranță, așa că trebuie să fim pregătiți să transformăm provocările în oportunități.

Referitor la aspectul creșterii salariilor, suntem la curent cu tendințele actuale, beneficiind de informații actualizate și orientându-ne spre retenția talentelor și a celor mai buni angajați. Anul precedent a adus provocări deosebite, având în vedere inflația crescută, dar am abordat această problemă cu atenție sporită, respectând totodată obiectivele bugetare. În acest an, vom ajusta salariile în concordanță cu evoluția inflației.

10. Tot mai mulți angajați din piața forței de muncă își pun problema sensului muncii lor. Cum le asigurați acea nevoie de „meaning” oamenilor din organizație?

Am văzut multe tendințe în ultimul timp: quiet quitting, angajați care pleacă din corporații și își încep afaceri pe cont propriu dar și altele, pe care cred că le percepem cu toții. Cred, de asemenea, că vom fi martorii a tot mai multe astfel de schimbări și exprimări ale lipsei de implicare și satisfacție profesională.

Angajatorii vor fi nevoiți să redefinească munca dar și semnificația acesteia pentru angajați.

La Pluxee, ne propunem în primul rând să oferim sens chiar prin obiectul nostru de activitate: schimbăm în bine viețile oamenilor la locul de muncă și nu numai. Astfel, comunicăm constant cât de important este rolul fiecărui coleg în realizarea acestei misiuni.

Apoi, ne concentrăm pe crearea unei culturi pozitive de lucru, pe oferirea oportunităților de dezvoltare profesională, dar și pe recunoaștere și răsplată pentru contribuții și încurajăm un echilibru între viață-muncă.

11. Ce primează pentru echipa voastră în recrutarea unui candidat? Ce atribute apreciați cel mai mult la un nou-venit?

Căutăm oameni dornici să-și amplifice cunoștințele, care să ne împărtășească pasiunea pentru dezvoltare, atât pe plan personal, cât și profesional. Echipa noastră este oricând bucuroasă să primească noi colegi care își doresc să-i inspire și să-i motiveze pe ceilalți și să aducă o contribuție semnificativă în comunitatea din care facem parte.

Suntem conștienți că atunci când schimbi în bine experiența unui angajat la locul de muncă acest lucru are un impact în mai multe direcții. În primul rând, comportamentul său față de ceilalți și calitatea relațiilor sale se îmbunătățesc semnificativ. De aceea ne propunem să modelăm un mediu de lucru pozitiv, dinamic și constructiv.

12. Pe final, ce le recomanzi candidaților care se gândesc să aplice la compania voastră?

Să aplice cu toată încrederea pentru posturile disponibile. Îi aşteptăm cu drag!

Cauți un job?

Hai la Pluxee România! Intră pe pagina de angajator de pe Undelucram.ro a companiei care își propune să „schimbe în bine viețile oamenilor la locul de muncă” și accelerează către viitorul tău profesional.