Jocuri ca Pokemon Go pot ajuta la dezvoltarea abilităților de comunicare

15.05.2017
Jocuri ca Pokemon Go pot ajuta la dezvoltarea abilităților de comunicare

Aflate încă de la aparitia lor în centrul disputelor privind utilitatea lor dincolo de divertisment, jocurile pentru telefoanele mobile incep să fie privite cu mai putin scepticism.

În sprijinul celor care susțin că jocurile acestea pot fi și medii de învățare sau dezvoltare vine un studiu realizat de Emily Howell de la universitatea din Ohio. Un studiu care spune că jocuri de genul celebrului Pokemon Go pot ajuta tinerii să își dezvolte abilități de comunicare.

Modul în care Pokemon Go este construit, adică folosirea simultană a stimulilor vizuali, a gesturilor și a indicatiilor de orientare sunt, potrivit Science Daily, ideale pentru a ajuta oamenii să înțeleagă textul multimodal.

Acesta, adică o combinație a mai multor moduri de text (lingvistic, audio, video, etc) este modalitatea prin care comunicăm unii cu altii, dând sens unei situatii de exemplu. O bună întelegere a textului multimodal contribuie în schimb la o mai bună comunicare din partea fiecăruia.

Situațiile în care sunt puși cei care vânează Pokemoni îi încurajează pe jucători să își pună întrebări care duc la generarea de răspunsuri doar după o cercetare prealabilă. Întrebările sunt esențiale pentru modul în care la oamenii comunica.

Fara categorie