Pregătește-te să impresionezi la interviul de angajare. Metoda STAR explicată de un expert în recrutare

15.04.2024

Am cunoscut oameni de diferite seniorități, personalități și vârste, care, deși aveau foarte multă experiență și de viață și profesională, aveau totuși emoții atunci când ajungeau la un interviu sau la o întâlnire de afaceri. Și vreau să spun că este normal și este bine că există aceste emoții, pentru că ele sunt un semnal că noi suntem prezenți în viața noastră și, mai ales, vii.

Ce nu este bine însă, este să le lași să preia controlul asupra ta și să te abandonezi lor, crezând poate că n-ai ce să faci, că așa ești tu.

Mulți dintre noi pierdem, sau am pierdut, oportunități pe care ni le doream din pricina acestor emoții. În afară de terapie, auto-cunoaștere și rezolvarea / acceptarea acelor lucruri care de fapt stau în spatele acestor frici, mai există o altă soluție, reprezentată de pregătirea dinainte de interviul de angajare sau chiar înainte de o întâlnire de afaceri, o întâlnire care te emoționează până peste măsură.

Sigur, chiar dacă te pregătești, emoțiile vor continua să existe. Diferența majoră constă în felul în care ajungi tu să le gestionezi, având cunoașterea și pregătirea necesară

Iată un EXERCIȚIU pe care iți recomand să îl faci.

Pasul 1 - Tot ce este necesar să faci este să pregătești o listă în care să cuprinzi tot ceea ce tu poți identifica din punct de vedere al nevoilor și așteptărilor pe care angajatorul, partenerul sau viitorul colaborator le are.

La modul general, orice angajator are următoarele nevoi principale:

- Creșterea profitului

- Economisirea timpului și resurselor

La această listă va fi necesar din partea ta să faci o analiză concretă privind industria, compania și rolul și să identifici cel puțin alte 3-5 nevoi principale pe care angajatorul le-ar putea avea.

Pasul 2 - Lucrează pe această listă și pentru fiecare element în parte, trece cel puțin 2 experiențe anterioare, abilitățile relevante pe care le-ai avut, le-ai dezvoltat și le-ai îmbunătățit prin acele experiențe. Pregătește-ți povestea pe modelul STAR (Situație, Task, Acțiune, Rezultat), care te va ajuta să te prezinți într-un mod structurat și convingător.

Dacă este prima dată când auzi de metoda STAR, mă bucur să îți ofer acest instrument. Pentru că te asigur că dacă tot ceea ce spui în cadrul unui interviu, dar nu numai, urmărește formula STAR, te vei diferenția radical de orice alt candidat cu care concurezi. Și nu numai că te vei diferenția, vei reuși să te pui în valoare cu adevărat, să te "vinzi" și să convingi interlocutorii tăi că ești omul potrivit pentru job.

Metoda STAR

Este de fapt o tehnică de intervievare folosită de specialistii în recrutare. Unii o pun în practică, alții nu. Însă toți candidații pe care i-am consiliat și care mi-au urmat sfatul privind implementarea acestei tehnici în discuțiile cu angajatorii au primit feedback-uri foarte bune, iar unii dintre ei au accesat oportunități pe care nu le credeau posibile.

STAR este un acronim din limba engleză care se traduce în Situație (Situation), Sarcină (Task), Acțiune (Action), Rezultat (Result).

Practic, ceea ce sugerez să faci este să îți iei fiecare dintre realizările și experiențele relevante pentru rolul pentru care urmează să ai un interviu și să-ți construiești povestea, chiar în scris, folosind această structură:

- Situație - Oferă contextul situației experienței tale, povestește despre detaliile proiectului dacă a fost vorba despre un proiect, despre situația sau provocarea, oamenii implicați, impactul, termenele limită și orice detalii care ar putea da o imagine de ansamblu privind contextul poveștii tale.

- Sarcini - Continuă cu responsabilitățile și sarcinile pe care le aveai tu în contextul respectiv, explică ce se aștepta de la tine, ce ți se cerea să faci și chiar ce nu ți se cerea dar ai putut să faci.

- Acțiuni - Menționează toate acțiunile concrete pe care le-ai făcut în situația respectivă, provocările pe care le-ai întâmpinat și cum le-ai depășit.

- Rezultat – În final, încheie povestea ta într-o notă pozitivă, dând valoare cu adevărat rezultatului pe care l-ai avut. Aici poți menționa impactul la nivel de activitate, de business, de profit, precum și abilitățile pe care le-ai dezvoltat, le-ai îmbunătățit sau chiar cele pe care le-ai dobândit.

De ce cred că această tehnică te ajută? Imaginează-ți cum ar fi să mergi la un interviu și să îi spui angajatorului că tu ești o persoană organizată, însă să nu vii cu niciun detaliu și cu nicio referință care să te valideze ca fiind o persoană organizată.

spre Exemplu:

(S) Situație: "În rolul meu anterior ca manager de proiect la Compania X SRL, am fost responsabil cu coordonarea unei echipe diverse pentru dezvoltarea unui nou produs într-un termen limită foarte strâns. Provocarea consta în a menține totul structurat și pe drumul cel bun."

(T) Sarcini: "Obiectivul meu era să mă asigur că fiecare membru al echipei își înțelege responsabilitățile, iar proiectul să rămână în termenii stabiliți și în buget. A trebuit să îmi folosesc abilitățile de organizare pentru a crea un plan coerent"

(A) Acțiune: "Am împărțit proiectul în etape clare, cu termene limită bine definite. Am folosit un sistem de management al proiectelor pentru a ține evidența progresului și am organizat întâlniri săptămânale pentru a ne asigura că toți suntem pe aceeași pagină. Am anticipat și rezolvat orice problemă care ar fi putut să apară."

(R) Rezultat: "Rezultatul a fost un produs livrat la timp, fără să depășim bugetul. Feedback-ul echipei a fost extrem de pozitiv, mi-au spus că au primit claritate și organizare din partea mea. De asemenea, conducerea companiei a fost mulțumită de eficiența cu care s-a desfășurat proiectul."

Metoda STAR îți permite să îți prezinți experiența într-un mod structurat și credibil, și să pui în evidență exact modul în care abilitățile și realizările tale se potrivesc cu cerințele rolului.

Dacă vei folosi metoda STAR, vei putea oferi o narațiune concretă, coerentă și detaliată, care să dovedească în mod clar că ești o persoană organizată. În momentul în care un interviu are o astfel de dinamică, tu ca și candidat devii mult mai convingător pentru angajator, comparativ cu o simplă afirmare a acestei calități.

Informații recente despre interviuri

Fără obiecții nu se poate!

Pentru că știu că foarte probabil vei avea obiecții pe acest subiect, le voi anticipa eu în baza experiențelor pe care le-am avut cu cei pe care i-am îndrumat să facă lucrurile în maniera asta:

"Dar dacă intervievatorul are o listă concretă de întrebări, cum pot eu să spun ce am pregătit?"

Metoda STAR nu presupune ca tu să ajungi la întâlnire/ interviu și să te apuci să reciți o poezie / un discurs pregătit, ci are rolul de a te ajuta să îți structurezi răspunsurile corelându-le cu experiența și realizările concrete. E nevoie să fii flexibil și pregătit să aplici structura la orice întrebare legată de experiența și competențele tale. Cu pregătire în prealabil și cu aducerea experiențelor și realizărilor tale din memoria recentă, nu ar trebui să îți fie greu să identifici momentele în care poți da acele exemple concrete.

"Cum pot să folosesc metoda STAR dacă nu am experiență în domeniul pentru care aplic?"

Consider că este cea mai bună metodă pe care o poți folosi în acest caz, asta pentru că vei putea pune în evidență experiențele și abilitățile transferabile din alte domenii sau din viața personală.

"Nu sunt sigur că pot să îmi aduc aminte de detalii specifice pentru a folosi metoda STAR. Ce fac în acest caz?"

Înainte de interviu/întâlnire, ia-ți timp să treci în revistă experiențele tale și să te gândești la exemplele concrete care vor transmite ceea ce vrei tu să transmiți. Nu ai cum să uiți experiențe personale pe care le-ai avut și pe care le-ai trăit. Îți recomand să exersezi această metodă în oglindă, cu un prieten sau te poți chiar înregistra. Tot ce trebuie să ai în minte este structura poveștilor tale care să fie în aceasta ordine: Situație, Sarcini, Acțiuni și Rezultate.

"Ce se întâmplă dacă metoda STAR îmi consumă prea mult timp și nu reușesc să răspund la toate întrebările?"

Folosirea acestei metode nu înseamnă să oferi răspunsuri lungi și elaborate la fiecare întrebare. Poți să fii concis și să te focusezi pe detalii relevante.

"Ce fac dacă intervievatorul nu pare interesat de răspunsurile mele structurate?"

Ca în orice interacțiune, este absolut necesar să fii atent la semnalele verbale și non-verbale ale intervievatorului și să îți adaptezi stilul de comunicare. Dacă observi că intervievatorul dorește răspunsuri mai scurte sau mai puțin structurate, poți ajusta în consecință, păstrând totuși esența metodei STAR.

Cred că până în acest punct ai simțit deja care este valoarea acestei metode. Însă, ca orice metodă și ca orice formulă, pentru ca ea să funcționeze, e nevoie să fie însușită, practicată și exersată în așa fel încât să fie folosită natural.

Personal, intervievez candidații în procesele de recrutare folosind această metodă, dar asta sunt eu, pentru că urmăresc anumite comportamente și poate că uneori chiar îi ajut, adresându-le întrebări suplimentare care să mă ajute pe mine să obțin răspunsuri complete și imagini de ansamblu ale situațiilor și realizărilor pe care ei susțin că le-au avut.

Chiar dacă fac asta, din păcate, prea puțini candidați sunt pregătiți să aducă în lumină experiențele lor, realizările, aptitudinile și abilitățile pe care le au, le conțin.

Atunci când te antrenezi și ești pregătit, emoțiile cu greu mai preiau controlul asupra ta. Și cel mai important avantaj este că indiferent cum, cu ajutor sau fără, vei putea să controlezi ceea ce se întâmplă în spațiul tău.

Ceea ce vreau să spun este că un interviu funcționează în două direcții și sunt doi interlocutori în acea încăpere sau în acea cameră virtuală. Iar cu suficient antrenament și cu abilități bune de a identifica oportunitatea momentului potrivit de a spune ceva sau de a întreba, poți schimba total dinamica unui interviu în așa fel încât, tu ca și candidat, să fii cel care îl controlează și care decide modul în care evoluează discuția.

Mult succes!

Interviul de la A la Z Comportamentul uman Employee experience Resurse interviuri

Mihaela Tomescu

Mihaela Tomescu