Premiu pentru România la 20 de ani de standard ECDL

25.05.2017
Premiu pentru România la 20 de ani de standard ECDL

Luna aceasta s-au împlinit 20 de ani de la introducerea pe piața pregătirii profesionale a European Computer Driving License (ECDL), programul dedicat dezvoltării standardelor de competențe digitale la nivelul forței de muncă. Reunite la Malta, delegații din 40 de țări participante la program au acordat României premiul Best Practice ECDL 2017.

Premiul a fost oferit țării noastre pentru proiectul pilot EduHub, un concept educațional deschis în Veranda Mall București. Acest concept este dedicat, în primul rând, elevilor care se pregătesc pentru examenul de bacalaureat de anul acesta. Potrivit ECDL România, EduHub urmărește să devină un centru de excelență atât in utilizarea calculatorului, cât și a noilor tehnologii.

Dacă până acum certificatele ECDL au avut ca scop cele mai uzuale aplicații folosite la locul de muncă sau în educație, EduHub este un prim pas spre crearea unei programe care să instruiască tinerii și în folosirea altor tehnologii, cum ar fi printarea 3D.

La nivel educațional, elevii care primesc certificarile ECDL își pot echivala diplomele obținute cu proba de Competențe digitale a examenului de Bacalaureat, pe care vor putea să nu o mai susțină în cadrul examenului național.

La nivel mondial, ECDL este unul dintre cele mai răspândite programe de certificare IT. În cei 20 de ani de existență (in Romania conceptul a fost introdus în anul 2002), ECDL a instruit 15 milioane de persoane din intreaga lume, potrivit datelor oficiale.

Fara categorie