Primăria București promite piste noi pentru bicicliști

17.05.2017
Primăria București promite piste noi pentru bicicliști

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat săptămâna trecută planurile primăriei de a construi un număr nedeclarat de noi piste pentru bicicliști, în efortul de a îi încuraja pe aceștia să folosească mijloace alternative de transport pentru a călători spre și de la serviciu.

Potrivit unui comunicat oficial, se vor demara anul acesta mai multe proiecte de amenajare a pistelor pentru biciclete, proiecte cuprinse în Planul Integrat de Dezvoltare Urbană (PIDU). Finanțarea acestor piste de biciclete va fi asigurată prin Ministerul Mediului, cu accesarea a 10 milioane de euro puse la dispoziție de Uniunea Europeană.

„Mersul cu bicicleta la școală sau la serviciu trebuie să devină, și în București, o obișnuință,” spune primarul general. „Bucureștiul poate fi un oraș prietenos cu bicicliștii, așa cum sunt multe din marile capitale europene.”

„Avem condițiile prealabile pentru demararea construcției unui sistem inteligent de piste de biciclete în oraș, care sa permită folosirea bicicletelor sau a altor mijloace de transport nepoluante nu doar in scop recreativ, ci ca alternative viabile la deplasarea cu autovehicule.”

Nu au fost oferite niciun fel de detalii legate de numărul de kilometri de piste care vor fi construiți, și nici dacă acestea vor fi finalizate anul acesta. În urmă cu o lună, primarul general vorbea de 250 de kilometri special amenajați pentru biciclete.

Fara categorie